Pentagon: Suriye’deki gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, Suriye’deki gelişmeleri izlediklerini belirterek gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu.
Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarına ilişkin sorulara yanıt verdi.
“Sahada olanları izlemeye devam ediyoruz. Bakanlık olarak her boyutu ile tüm tarafların gerilimi düşürmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullanan Singh, bölgedeki tüm tarafların her türlü saldırısının IŞİD ile mücadeleyi etkilediğini belirtti. Singh, ABD’nin bölgedeki konuşlanmasını değiştirmediğini kaydetti.
‘Tüm taraflardan kastının kimler olduğuna’ ilişkin bir soruyu, “Açık kaynaklardan gördünüz, Türkiye geçtiğimiz hafta bir saldırıya uğradı, ardından Irak ve Suriye’de hava saldırıları olduğunu gördük. Taraflara tüm çatışmaları durdurmaları çağrısında bulunuyoruz. Biliyorsunuz ABD ordusunun oradaki amacı IŞİD’in kalıcı olarak yenilmesidir. Bu saldırıları bu amaçtan alıkoyuyor ve IŞİD’in yenilmesi konusunda uluslararası koalisyon kazanımlarını riske atıyor” değerlendirmesinde bulundu.