“Pentagon Suriye’de yeni Türk operasyonuna ‘güçlü karşıtlığını’ ifade etti”

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, Savunma Sakanı Lloyd Austin’in Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede, Ankara’nın Suriye’de yeni bir operasyona girişmesine “güçlü karşıtlığını” ifade ettiği belirtildi.

Pentagon’un yazılı açıklamasında “Bakan Austin, gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı ve Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyona güçlü karşıtlığını paylaştı” denildi.

Açıklamada ayrıca, Taksim’deki bombalı saldırıda ölenler için başsağlığı dileklerinin iletildiği vurgulandı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de telefon görüşmesinde ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konuları ele alındı.

Görüşmede, “Türkiye ve ABD’nin iki önemli müttefik olduğunu vurgulayan Akar’ın , terörle mücadele operasyonlarının Birleşmiş Milletler Antlaşması’nnın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları kapsamında yapıldığını anlattığı” vurgulandı.

“Terörle mücadelede iş birliği ve dayanışmanın bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını dile” getiren Milli Savunma Bakanı, bu kapsamda Türkiye’nin IŞİD ve diğer tüm terör örgütlerine karşı iş birliğine hazır olduğunu söyledi.