Pentagon Sözcüsü Robertson: Bu tür adımları kabul edilemez, addederiz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, sınır bölgelerinde güvenliğin diyalogla sürdürülebilir olduğunu belirterek, “Koordinasyonsuz askeri operasyonlar ortak menfaatlerin altını oyacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili açıklamaları hakkında Binbaşı Robertson, şunları kaydetti:

“Suriye’nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez, addederiz.”

Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğuna dikkat çeken sözcü, “Birbirimizin güvenliğinden sorumluyuz ve Türkiye’nin sınır güvenliğine tamamen bağlıyız” ifadelerine yer verdi.

“SDG ile çalışıyoruz”

Robertson, IŞİD ile mücadelenin devam ettiğine dikkat çekerek “Koalisyon kuvvetleri şu anda Orta Fırat Vadisi’nde IŞİD’e karşı çatışmanın ortasında olan Suriye Demokratik Güçleri ile yakından çalışıyor” dedi.

Sözcü, “Bu kritik aşamada IŞİD’in o bölgede nefes almasına izin veremeyiz ve vermeyeceğiz. Yoksa koalisyon ortaklarımızla elde ettiğimiz kazanımlarımızı tehlikeye atacağız ve IŞİD’in tekrar ortaya çıkma riskine izin vermiş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.