Pentagon: IŞİD Türkiye’nin operasyonunu fırsat bilerek yeniden örgütleniyor

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) raporuna göre, IŞİD, ABD’nin Kuzey Suriye’den çekilmesi ve Türkiye’nin bölgeye operasyon düzenlemesini fırsat bilerek yeniden örgütlenmeye başladı.

Pentagon tarafından hazırlanan raporda, IŞİD’in “Batı’ya yeni saldırı hazırlığında olabileceği” belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan askerlerini bölgeden çektiğini açıklamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriye Milli Ordusu (SMO) eski ÖSO) 9 Ekim’de Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon başlatmıştı.

Donald Trump daha sonra bir grup Amerikan askerinin bölgedeki petrol sahalarının güvenliğini sağlamak için bölgede kalacaklarını duyurdu.

Pentagon Denetleme Dairesi’nin hazırladığı raporda, “IŞİD, Türkiye’nin operasyonunu ve ardından Amerikan askerlerinin çekilmesini, Suriye’deki kabiliyetleri ile kaynaklarını yeniden yapılandırmak, ülke dışında saldırı düzenleme kapasitesini güçlendirmek için çıkarına kullandı” ifadeleri yer aldı.

Pentagon’un bağımsız soruşturma birimi olarak faaliyet gösteren Denetleme Dairesi, ‘IŞİD’in Batı’yı hedef almak ve dünya genelindeki 19 uzantısına ve ağına destek sağlamak için zaman ve alana sahip olabileceği’ uyarısında bulundu.

Raporda, ABD Savunma İstihbarat Ajansı’nın (DIA) sağladığı bilgiler kaynak gösterildi.

DIA’ya atıfta bulunulan raporda ‘IŞİD’in uzun vadede Suriye’de bazı nüfuz merkezlerinin kontrolünü yeniden sağlamaya ve dünya genelindeki izlerini genişletmeye çalışacağı’ belirtildi.

Rapora göre DIA, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin 26 Ekim’de ABD özel harekât timi tarafından öldürülmesinin de ‘örgütün yeniden yapılanması üzerinde çok etkili olmayabileceğini’ kaydetti.