Pazarcık’taki HDP Dayanışma merkezine kayyum atandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bulunan Hasankoca Yardım Merkezi’ne kayyum atanmasına tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Pazarcık’a gideceği öğrenilirken, partiden yapılan açıklamada “bölgedeki yardım çalışmalarımız devam edecek” açıklaması yapıldı.

HDP’nin de içinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı da kayyum kararını kabul etmediklerini belirtti. İttifak, yazılı açıklamasında, “Gölge etmeyin başka ihsan istemez” ifadelerine yer verdi.

“Kayyım zihniyetiyle ülkeyi yönetmeyi adet edinen iktidar; emekle, dişle, tırnakla günlerce soğukta titreyerek ama dayanışma ruhunun yaktığı yürek yangınıyla yaratılan emeğimizi gasp etmek istedi. 10 gündür 100’ün üzerinde köye yardım malzemesi taşıyan arkadaşlarımızın çalıştığı depo ve çadır; Pazarcık halkı için yaşamın, umudun merkezi olarak görülmektedir. İşte o merkeze kaymakam peşine taktığı 200 asker ve polisle baskın yaparak depoya el koydu.

Meşruiyetini yitirmiş bu zorba iktidarın atadığı kayyım bizim için yok hükmündedir. İktidarın yapması gereken gölge yapmaması, askerini polisini alıp sırça köşklerine geri dönmesidir. “Her şey benim kontrolümde olsun” diyen iktidarın emek gaspını kabul etmiyoruz. Asrın cinayetinin asıl sorumluları olan gaspçı iktidardan elbette siyaseten ve yargı önünde hesap soracağız.”