Paris saldırısıyla ilgili Savcılık açıklama yaptı

Paris Savcılığı, Fransız saldırganın “yabancılara karşı patolojik bir nefreti” olduğunu, “cinayet işlemek ve yabancıları öldürmek için” Paris’teki saldırıyı düzenlediğini açıkladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne ve 2 iş yerine düzenlenen 3 Kürt’ün öldüğü saldırı ile ilgili Paris Savcılığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Sanık ilk ifadesinde suçunu itiraf etti: “Tek pişmanlığım kendimi öldürememek”

Paris savcılığının açıklmasına göre, ifadesinde kendini “depresif” ve “intihara meyilli” olarak tanımlayan 69 yaşındaki Fransız zanlı, 2016 yılında yaşanan bir hırsızlık olayından bu yana “intihar etmeden önce” “hep göçmenleri, yabancıları öldürmek istediğini” de dile getirdi.

Savcılık, ayrıca sanığın olay sabahı silahıyla “yabancılara karşı cinayet işlemek için” önce Paris’in Saint-Denis bölgesine gittiğini söylediğini; sonrasında ise “kıyafetinin silahını kolayca yeniden doldurmasını engellediği için” bu bölgeyi hedef almaktan vazgeçtiğini kayda geçtiğini bildirdi. Sanık, kısa bir süre sonra nihayet Paris’in 10. bölgesindeki rue d’Enghien’e yürüdü. Zanlı, önünde ateş açtığı Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin bu mahallede olduğunu bildiğini de itiraf etti.

“Bütün göçmenlere” kızgın olduğunu ve tanımadığı kurbanlara rastgele saldırdığını açıklayarak, tek pişmanlığının kendini öldürememek olduğunu söyledi ve her zaman “düşmanları mezara götüreceğini” düşündüğünü sözlerine ekledi ve “düşman” derken “Avrupalı olmayan tüm yabancıları” kastettiğini belirtti.

Silahlara meraklı olduğu bilinen 69 yaşındaki eski tren makinistinin Aralık 2021’de Paris’te işlediği bir ‘ırkçı saldırı’ sonrası silahla zarar verme suçundan hapis cezasına çarptırıldığı12 Aralık’ta cezaevinden kefaletle serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.