Paris saldırganı yeniden gözaltında

Paris Savcılığı, Fransız saldırganın “yabancılara karşı patolojik bir nefreti” olduğunu, “cinayet işlemek ve yabancıları öldürmek için” Paris’teki saldırıyı düzenlediğini açıkladı. Zanlı bir kez daha gözaltına alındı.

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne ve 2 iş yerine düzenlenen 3 Kürt’ün öldüğü saldırı ile ilgili Paris Savcılığı’ndan bir açıklama yapıldı.

“Yabancılara karşı patolojik nefreti” olduğu açıklandı

Paris Savcılık Ofisi’nin açıklamasına, 69 yaşındaki Fransız saldırganın gözaltı sırasında “yabancılara karşı patolojik bir nefreti olduğunu” itiraf ettiği de yer alıyor.

Şüphelinin, gözaltında ayrıca saldırı günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris’in banliyösü Saint-Denis’ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin, silahının şarjörünü doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı saldırıdan vazgeçtiğini söylediği de belirtiliyor.

Sanık ilk ifadesinde suçunu itiraf etti: “Tek pişmanlığım kendimi öldürememek”

Paris savcılığının açıklamasına göre, ifadesinde kendini “depresif” ve “intihara meyilli” olarak tanımlayan 69 yaşındaki Fransız zanlı, 2016 yılında yaşanan bir hırsızlık olayından bu yana “intihar etmeden önce” “hep göçmenleri, yabancıları öldürmek istediğini” de dile getirdi.

Savcılık, ayrıca sanığın olay sabahı silahıyla “yabancılara karşı cinayet işlemek için” önce Paris’in Saint-Denis bölgesine gittiğini söylediğini; sonrasında ise “kıyafetinin silahını kolayca yeniden doldurmasını engellediği için” bu bölgeyi hedef almaktan vazgeçtiğini kayda geçtiğini bildirdi. Sanık, kısa bir süre sonra nihayet Paris’in 10. bölgesindeki rue d’Enghien’e yürüdü. Zanlı, önünde ateş açtığı Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin bu mahallede olduğunu bildiğini de itiraf etti.

“Bütün göçmenlere” kızgın olduğunu ve tanımadığı kurbanlara rastgele saldırdığını açıklayarak, tek pişmanlığının kendini öldürememek olduğunu söyledi ve her zaman “düşmanları mezara götüreceğini” düşündüğünü sözlerine ekledi ve “düşman” derken “Avrupalı olmayan tüm yabancıları” kastettiğini belirtti.

Yeniden gözaltına alındı

Dün sağlık durumunun değerlendirilmesi için psikiyatri kliniğine sevk edilen 69 yaşındaki Fransız, yeniden gözaltına alındı.

Fransız BFMTV kanalının haberine göre, dün sağlık durumunun değerlendirilmesi amacıyla Emniyet bünyesindeki psikiyatri kliniğine sevk edilen şüpheli hakkında yeniden gözaltı kararı verildi.

Gözaltına alınan şüpheli, yarın tahkikat hakimi karşısına çıkarılacak.

Silahlara meraklı olduğu bilinen 69 yaşındaki eski tren makinistinin Aralık 2021’de Paris’te işlediği bir ‘ırkçı saldırı’ sonrası silahla zarar verme suçundan hapis cezasına çarptırıldığı 12 Aralık’ta cezaevinden kefaletle serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

Avukat izoli: Fail Kürtleri bilerek hedef aldığını söyledi

Dün Rûdaw TV’de Hevidar Zana’nın sunduğu 15:00 bültenine Paris’teki gösterinin olduğu meydandan bağlanan avukat Seve İzoli saldırı hakkında yapılan soruşturmada gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi ve gösterilerinin amacını değerlendirdi.

Seve İzoli, saldırganın ifadesinde “Kürtlere bilerek ve isteyerek saldırdım. Saldırıyı Kürtlere karşı gerçekleştirmek istedim” ifadelerini kullandığını belirterek, “Bu ifadede, saldırının genel bir milliyetçilikten ziyade Kürtlere karşı bir katliam girişimi olduğu anlaşılıyor” dedi.

İzoli, Fransa Cumhuriyet Savcısının saldırganın verdiği ifade doğrultusunda soruşturmayı derinleştirdiğini ve kapsamını genişlettiğini dile getirdi. İzoli, ancak savcının dosyayı normal bir saldırı gibi ele aldığını belirtti.

“Kürtlerin kanı bu kadar ucuz dökülmemeli”

Kürt avukat savcılığın bu suçu normal bir saldırı olarak ele almasına karşı olduklarını, dosyanın “terör saldırısı” kapsamına alınmasını gerektiğinin altını çizdi.

Avukat Seve İzoli, “Şuana kadar bu saldırının terör kapsamında soruşturulmamasına bir anlam veremiyoruz. Bu yüzden Fransa’daki Kürtler burada toplandık. Ve dünyanın her yerindeki Kürtlerin bize destek olmasını, istiyoruz. Paris’te Kürtlerin kanı  artık böyle uzuc ve kolay dökülmemeli. Biz sahipsiz veya güçsüz bir halk değiliz. Bugün yapılan şeyin adı terörizmdir” şeklinde konuştu.

Saldırganın daha önce ırkçı saldırılardan ötürü hapis yattığını hatırlatan İzoli, “Ayrıca saldırganın profiline ilişkin bazı soru işaretleri oluşuyor. Bu adam bir yıl Fransa hapislerinde kalmış. Bir yıl içerisinde yeri değiştirilmiş. Kim bu adamın yerini değiştirdi, Kürtlere saldırı düzenlemesinin arkasında kimler var? Elbette şimdilik bu sorulara net bir cevap vermemiz mümkün değil. Ancak, bu soruların soruşturmada sorulması ve netliğe kavuşturulması gerekiyor. Yine tekrarlamak istiyorum, bu adam (saldırgan) hapisten çıktıktan 10 gün sonra, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin bulunduğu mahallede saldırı düzenlemesi tesadüf değildir” dedi.

Kürt avukat Seve İzoli 10 yıl önce bu zamanlarda Paris’te 3 Kürt kadın siyasetçinin katledildiğini ve Fransa yargısının bu katliamın arkasındakileri açığa çıkarmadığını hatırlattı. İzoli, Fransa hükümetinin bu tür saldırılar öncesi tedbir almada yetersiz kaldığına işaret etti.

“Fransız olduğu için mi fişlenmedi?”

İzoli dünkü saldırının failinin daha önce kılıçla Suudan ve Eritrelilerin kaldığı bir mülteci kampına saldırdığını, anacak bir yıl sonra serbest kaldığını belirterek, “Bu kişinin suç dosyası kabarık. 3 kez yargılandığını ve hapis yattığı söyleniyor. Şiddet eğilimi olan bir insan. Ve silah eğitimi almış biri. Bütün bu bahsettiğim konular hakkında polis takipte olmasına rağmen bu kişi hakkında fişleme yapılmamış. Halbuki Fransa’da biraz radikal örgüt eğilimi olan, yabancı kökenli olup İslami bir düşünce de olan  insanlar hemen fişlenir. Acaba Fransız olduğu için mi fişlenmedi?” şeklinde tepki gösterdi.

Avukat İzoli, Kürtler olarak Fransa hükümetinden, dış etkilerden uzak bir şekilde “Kürt katillerini açığa çıkaracak” ve cezalandıracak bir soruşturma yapmasını istediklerini yineledi.

Kürtlerin bu saldırı karşısında büyük bir öfke duyduğunu dile getiren İzoli, ancak gösterilerde şiddette başvurulmasının kabul edilemez olduğunu ve bunun Kürt-Fransa halkları arasındaki dostluğa zarar verdiğini belirtti.