Papa Franciscus’dan liderlere çağrı: Silahlanma fonlarını herkesin aşı olması için koronavirüs ile mücadeleye ayırın

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, dünya liderlerini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gibi sorunları ele almaya ve silahlanmada kullanılan fonlar ile aşıların yoksul ülkelere ulaşmasını sağlamaya çağırdı.

Reuters’a göre Papa Franciscus, 1 Ocak’ta Roma Katolik Kilisesi tarafından kutlanan Dünya Barış Günü mesajında, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için silahlar için ayrılan parayla küresel bir fon oluşturulması çağrısını yineledi.

Bu yıl ‘Barışa Giden Bir Yol Olarak Kültür Bakışı’ başlıklı yıllık mesaj geleneksel olarak devlet ve hükümet başkanlarına, uluslararası kuruluşlara ve diğer dinlerin liderlerine gönderiliyor.

Papa Franciscus söz konusu mesajında şu ifadeleri kullandı;

“Bireylerin güvenliğinin sağlanması, barışın yayılması, insani gelişmenin teşvik edilmesi, yoksullukla mücadele ve sağlık hizmetlerinin sağlanması gibi daha önemli öncelikler için kullanılabilecekken, silahlara, özellikle de nükleer silahlara ne kadar fazla kaynak harcanıyor. Mevcut Kovid-19 salgını ve iklim değişikliği gibi küresel sorunlar, bu zorlukları daha belirgin hale getirdi. Açlığı kalıcı olarak ortadan kaldırmak ve en yoksul ülkelerin kalkınmasına katkıda bulunmak için silahlara ve diğer askeri harcamalara harcanan parayla bir ‘Küresel Fon’ kurmak ne kadar cesur bir karar olur.”

Papa Franciscus liderliğindeki Katolik Kilisesi, nükleer silahlar konusundaki duruşunu sertleştirdi ve tamamen ortadan kaldırılmaları çağrısında bulundu. 2017’de yaptığı bir açıklamada ise ülkelerin caydırıcılık amacıyla bile nükleer silah stoklamamaları gerektiğini vurguladı.

Sözde ‘aşı milliyetçiliğini’ kınayan Franciscus, koronavirüsle mücadelede en yoksul ülkelerin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirterek, “Politik liderlere ve özel sektöre, Kovid-19 aşıları ve hastaların bakımı için gereken temel teknolojilerin yoksullara ve en savunmasızlara ulaşmasını sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmamaları için çağrımı yineliyorum” diye konuştu.

Papa Franciscus, koronavirüs mağdurlarına, özellikle de bu süreçte ölenlere yardım ederek hayatlarını riske atan sağlık personeline ve diğer ön saflardaki çalışanlara saygılarını sundu.