Pakistan: ‘Sürprizimizi bekleyin’

Hindistan’ın Pakistan’a düzenlediği hava saldırısının ardından Pakistan’dan yanıt geldi. Pakistan Ordu Sözcüsü, ‘Şimdi bizim sürprizimizi bekleyin. Cevabımız farklı olacak’ diyerek Hindistan’ı tehdit etti

Sabah saatlerinde Pakistan’a hava saldırısı düzenleyerek  ‘terör kamplarının vurulduğunu’ söyleyen Hindistan’a yanıt gecikmedi. Pakistan Ordusu Sözcüsü Tümgeneral Asif Ghafoor, Hindistan’ı tehdit ederek, “Şimdi bizim sürprizimizi bekleyin. Cevabımız farklı olacak, bunu kendiniz göreceksiniz” dedi. Saldırının Pakistan için sürpriz olmadığını söyleyen Ghafoor, Pakistan uçaklarının hızlıca karşılık verdiğini ve Hindistan uçaklarının bu sebeple sadece boş arazileri bombalayabildiğini söyledi.

Hindistan’ın sivil bölgelerini vurmayı hedeflediğini iddia eden Ghafoor, Pakistan uçaklarının buna engel olduğunu söyleyerek, “Tek bir enkaz parçası bile yok. 350 ölü olduğunu, iddia ediyorlar, 10 ölü bile olsa her yer kan olur büyük cenaze törenleri düzenlenirdi” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Pakistan ve Hindistan arasında ihtilaflı olan Cemmu ve Keşmir bölgesinin Hindistan tarafından kontrol edilen Srinagar şehrine 14 Şubat’ta saldırı düzenlenmiş ve 44 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Hindistan makamları, Pakistan’ı suçlamış, Pakistan’ın teröristlere yardım ve yataklık ettiğini öne sürmüştü. Saldırının ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanmış ve Hindistan sabah saatlerinde Pakistan’a hava saldırısı düzenlendiğini ve terör kamplarının vurulduğunu açıklamıştı.