Rusya’da toplanan Kürtler: Afrin, Kerkük ve Sincar için 20 ülke liderine mektup gönderdi

Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenen Kürt konferansında, 20 ülkenin liderine Afrin, Kerkük ve Şengal’in durumuyla ilgili çağrının yapıldığı bir mektup gönderilmesi kararı alındı.

Uluslararası Kürt Dernekleri Federasyonu tarafından 6 – 7 Haziran’da St.Petersburg’da düzenlenen konferansa dünyanın dört bir yanından Kürt dernek temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Kürt aydını da katıldı.

İznews Türkçe servisine konuşan Federasyonun korucularından gazeteci – yazar Hejarê Şamil, konferansın ana gündem maddelerinden birinin, uluslararası toplumun Afrin, Kerkük ve Şengal’deki duruma sessiz kalmaması gerektiği olduğunu söyledi.

’20 ülkenin liderine özel mektup gönderme kararı aldık’

Şamil, Kürtlerin Afrin, Kerkük ve Şengal’de zor dönemlerden geçtiğini ifade ederek, “Bunun için konferansta uluslararası toplumun Afrin, Kerkük ve Şengal’de (Sincar) yaşananlara sessiz kalmaması gerektiği vurgulandı. Konferansta aldığımız kararla, 20 ülkenin liderine özel mektup gönderme kararı aldık” dedi.

Uluslararası Kürt Dernekleri Federasyonu  hakkında kısa bilgiler veren Şamil, ” Dernek 3 yıl önce gençler inisiyatifinde kuruldu. Derneğin temel amacı Sovyet Kürtler arasında birliği sağlayarak uluslararası bir Kürt kongresi oluşturmak. Avrupa’da yediye yakın Kürt federasyonlarıyla bir araya gelerek ortak protokol imzalandı. Temel amacı Sovyet Kürtlerin bağımsız bir örgütlemeye ihtiyaç olduğu gerçeği. Var olan dernekler ise devletlerin ve siyasi partilerin denetimi altındalar bunlar bağımsız olarak oluşturuldu. Federasyon 3. resmi toplantısını yaptı.”

Şamil, Azerbaycan, Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Belarus’ta bulunan Kürt derneklerinin, federasyon çatısı altında bir araya gelmeleri gerektiği kararının alındığını ifade ederek, konferansın amacı eski Sovyet’teki Kürtlerin birliğini sağlamak, bağımsız çalışmalar yapmalarının önünü açmak ve Kürdistan’ın bağımsızlığı için lobi çalışmaları yürütmek olduğunu söyledi.

Toplantıda esas öne çıkan maddeler neydi ?

Çok sayıda komiteler oluşturuldu, Bu komiteler kendi dallarında çalışmalar yürütecek.  Ana gündemimizde Afrin, Kerkük ve Şengal’deki Ezidiler olacak. Uluslararası camiaya şikayet mektupları hazırlandı. Başta BM olmak üzere, 27 ülkeye yakın devlet başkanlarına ulaştırmak için görevlendirilen yetkililer belirlendi. Bu mektupların iki gün içinde ulaştırılmasını hedefliyoruz. 

‘Sincar’da (Şengal) yaşananların konusunda dünya liderlerin sorumluluğu var’

Şamil, “Kerkük ve Afrin sorunu ne uluslararası bir hukuka sığıyor ne de insanlığa sığıyor.  Kürtlerin IŞİD’e karşı verdiği mücadelenin ödülü böyle olmamalıydı. Dünya bir anlamda Kürtlere borçludur. IŞİD’i karada durduran Kürtlerdir. Bu açıdan dünya liderleri Kürtlere karşı borçlarını ödemelidir

“Şengal’daki trajediyi bertaraf etmeleri için orada ki acıyı dindirmek için Ezidilere ciddi destek olmalıdır.”

Ulusal konularda Kürtlerin koordineli çalışması gerektiği kararının alındığını da ifade eden Şamil, Konferansta Kürtlerin mutlaka devlet sahibi olması gerektiği mesajının da verildiğini sözlerine ekledi.

Uluslararası Kürt Dernekleri Federasyonu, 3 yıldır Kürtlerle ilgili konferans düzenliyor. Birinci konferans 2017’de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, ikinci konferans ise 2018 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlendi. | @iznews agency – Rozerin Urucu