Özel Haber | İdlib’de ateşkes bozuldu, çatışmalar yeniden şiddetlendi: Rus üssüne dün gece 6 roket fırlatıldı

Rusya’nın açıkladığı tek taraflı ateşkese rağmen İdlib ve çevre ilçelerinde Suriye ordusu ve Heyet Tahrir Şam (HTŞ) arasında çatışmalar dün akşam saatlerinden yeniden şiddetlendi. Rusya’nın hava saldırısında çok sayıda radikal militanlar ölürken 12 sivilin öldüğünde belirtildi

Özel Haber: Yavuz Özcan

İdlib’de görev yapan gazeteciler Rusya’nın İdlib vilayetindeki Kafranbel kentinde düzenlediği hava saldırılarında 3 çocuk, 6 kadın ve 4 yaşlı erkeğin yaşamını yitirdiğini belirttiler. Rusya’nın yaptığı açıklamada Şam yönetimine bağlı güçlerin 18 Mayıs gece yarısından itibaren İdlib vilayetine yönelik saldırılarını tek taraflı olarak durdurduğunu bildirmişti.

Bu açıklama sonrası dün gece düzenlenen hava saldırılarının ardından HTŞ güçleriyle Suriye ordusu arasında çatışmaların yoğunlaştı.

Suriyeli üst düzey bir yetkilinin bana verdiği bilgide, Hama’nın kuzeyinde de çatışmaların şiddetlendiği ve bu çatışmaların önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacağı yönünde. Ayrıca yetkili, son iki gün içinde Hımeymim Hava Üssü’ne 3 roketli saldırı yapıldığını ve en son dün gece HTŞ’nin Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’ne çok namlulu roketatar sistemleriyle 6 roket fırlattıldığını ancak roketlerin Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu belirtti.

Aynı yetkili, “Biz 18 Mayıs saat 00:00 itibarıyla tamamen ateşi kesmemize rağmen radikal militanlar provokasyonlara ve ateşe devam etti. 19 Mayıs saat 20:00 sularında militanlar 6 roket fırlattı. Rus Üsteki nöbetçi hava savunma sistemleri güçleri, tüm roketleri imha etti. Bu saldırılar sonucu ölü ya da yaralı olmadığını ve üste hiçbir tahribat olmadı “dedi.

Ayrıca yetkili şimdiye kadar 200 bin kişinin Idlib’den ayrıldığını ve kendilerine gelenleri güvenli bölgelere yerleştirdiklerini de belirtti.