Osman Kavala, yeniden görülen Gezi Davası’na katılmıyor

Gezi Davası’nın, Çarşı davası ile birleştirilmesinin ardından ikinci duruşması, bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülüyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, dava kapsamında tutuklu iş insanı ve hayırsever Osman Kavala duruşmaya katılmayacak. Kavala, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Soros artığı” diye nitelendirdiği açıklamalarından sonra, “adil yargılama yapılmasına imkan kalmadığını” söyleyerek, duruşmalara katılmayacağını açıklamıştı.

Duruşma öncesi adliye önünde Taksim Dayanışması adına Mimarlar Odası’ndan Esin Köymen yaptığı basın açıklamasında, “Gerçekleri çarpıtmanıza izin vermeyeceğiz! Sipariş senaryolarınızla, milyonlarca insanın, demokratik hak ve talepleri için, parklarda, meydanlarda, sokaklarda; özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam için ortaya koyduğu direnişi kirletmenize izin vermeyeceğiz!” dedi.

Basın açıklamasında, Osman Kavala’nın “somut hiçbir delil olmadığı halde 1487 gündür siyasi bir tutsak olarak tutukluluğunun devam ettiği” kaydedildi ve serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Sezgin Tanrıkulu: Tahliye olmasını bekliyorum

Davayı takip eden CHP İstanbul milletvekili Av. Sezgin Tanrıkulu, “Osman Kavala’nın tutuklu kalması için her türlü yargı cambazlığı yapıldı. En son Çarşı davası Yargıtay’da bozularak Gezi davasıyla birleştirilmişti. Kavala, Türkiye’nin başsavcısı Sayın Cumhurbaşkanı tutuklu kalmasını istediği için halen tutuklu. 10 büyükelçinin AİHM kararının uygulanması çağrısı yaptıkları açıklamalarından sonra, Sayın Cumhurbaşkanı ‘Hukuk gereğini yapar’ diyerek tutuklama reservini azalttığı için bugün tahliye olmasını bekliyorum” dedi.