Önceki dönem HDP listelerinde milletvekili seçilen Ahmet Şık, “Kürt faşistlerle uğraşamam”

TİP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık’ın kullandığı “Kürt faşistlerle uğraşamam” sözlerine sosyal medya üzerinden büyük tepki yağdı.

HDP’den istifa ettikten sonra Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) geçen Ahmet Şık’ın videosu sosyla medyada gündem oldu.

“Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor”

Bir vatandaş ile yaptığı sohbette Şık, vatandaşın “O kadar sert ve sekter var ki HDP’de” sözleri sonrası Şık, “Hala var, bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” ifadelerini kullanıyor.

“Kürt faşistlerle uğraşamam”

Öte yandan Kürt siyasetçi Hasip Kaplan’ın “HDP’nin başına bir Türk geçmesin” ifadelerini hatırlatan vatandaş Şık’tan “Ben de bundan rahatsızım zaten. Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” cevabı alıyor.

Şık’a pek çok kesim tepki gösterdi

DBP 1. Dönem Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Kürtleri cahil, kendilerini üstün gören akıl zavallıdır. HDP ve halkımız kendini, ülkeyi yönetecek kabiliyete ve ferasete sahiptir. Ne tutuklamalar ne de üstenci yaklaşımlar halkımızın moralini bozamaz. Herkese hakettiği dersi sandıkta verme zamanı yakınlaşıyor” sözleriyle tepki gösterdi.

HDP İstanbul Eşbaşkanı Ferhat Encü ise “Bu üslubu ve yaklaşımı kabul etmiyoruz!” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, “Hem HDP ye hem de Kürtlere hakaret gücünü nereden alıyorsun Ahmet Şık. Kürdün gücünü bu seçimde göreceksin. Kürtler sizin gibi ulusalcılara ders verecektir” dedi.

Öcalan: Herkes haddini bilmeli

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan ise Kürtçe attığı tweetinde şu ifadelerle Şık’a tepki gösterdi:

“Kürtlerin dili yasaklanmış, ülkesi işgal edilmiş durumda. Her gün Kürtler öldürülüyor, gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor ve bunun üzerine Kürtleri ‘faşist olmakla’ suçluyorlar. Kürtleri faşist olarak niteleyen kişi, egemen ağzıyla konuşuyor. O ve faşist arasında hiçbir fark yok. Herkes haddini bilmeli!”