Ömer Öcalan: Kardeşlikten bahsediyorsunuz, kardeş kardeşi tutuklayıp, belediyelerine kayyum atayarak, meclislerini talan etmez!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kürsüsünden hükümete seslenen HDP Milletvekili Ömer Öcalan, ‘Kardeşlikten bahsediyorsunuz, kardeş kardeşi tutuklayıp, belediyelerine kayyum atayarak, meclislerini talan etmez’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Meclis Genel Kurulu’nda 2020 bütçesi görüşmelerinde konuştu.

Türkiye’de demokrasiden, insan haklarından ve hukuktan yoksun bir sürecin yaşandığını dile getirdi Öcalan, “Demokrasiden bahsedenler 31 Mart seçimlerinde bu belediyeleri talan eden kayyum atayan zihniyettir. Kürt ve Türk halkı, tüm dünya bu zihniyeti görüyor. İlk başta YSK ile saldırdılar. KHK ile ihraç edilen adaylarımızı seçilme hakkını gasp ettiler. Büyük bir marifetmiş gibi 3 büyükşehir belediyemizin de olduğu 28 belediyemizi gasp ettiler” dedi.

IŞİD’in gerçekleştirdiği 10 Ekim Ankara patlamasında kardeşini kaybeden Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik’in tutuklandığını hatırlatan Öcalan, “Suruç Belediyesi’ne kayyum atandı, talan edildi. Hatice Çevik cezaevinde. IŞİD saldırdı şimdi de iktidar yargı eliyle cezaevine gönderildi ve başka bir cezaevine sürgün edildi. Adeta Çin işkencesine çevirdiler. Biz biliyoruz bu belediyelere yapılan saldırılar Kürt belediyeleri olduğu için yapılıyor” diye konuştu.

Kürtlere karşı oy birliğiyle alınan kararlara HDP’nin karşı çıktığını savunan Öcalan, “Anayasayı tanımayan bir İçişleri Bakanı var. Adalet Bakanı adalet güzellemesi yapıyor. Adliyelere ‘Adalet mülkün temelidir’ diye bir tabela asmışsınız. Bir komisyon kurun başına da İçişleri Bakanını koyun, zaten Cumhurbaşkanı işi bitiriyor yargıda. Fransa’dan bahsediyorlar. Kendi ülkesinde yaşananlara Fransız kalan bir iktidar var. Bu Meclis’te Kürt karşıtı alınan kararların oy birliğiyle alınmasına engel olan bir partidir HDP” dedi.

Rojava’ya yönelik operasyonların “işgal” olarak nitelendiren Ömer Öcalan, “Afrin’e girdiniz ‘işgal ve savaş’ demeyin dediniz. Bu savaştır, hatta bir Kürt savaşıdır. Bin yıllık kardeşlikten bahsediyorsunuz, bu bin yıllık kardeş hukukuna ihanettir. Kardeşlerini ülke içinde tutuklayıp, gözaltına alan, belediyelerine kayyum atayarak belediyelerini, meclislerini talan etmez. Biz Halepçe’den biliriz. Enfal suresiyle başlattıkları katliama, Kürt katliamına dini alet ettiler. Halepçe’de kimyasal silahlar kullanıldı. Şimdi de Afrin’e, Rojava’ya savaş açılıyor Fetih suresiyle. Yaptığınız bu yanlış politikaları din perdesi arkasında yapamazsınız. Biz kendi dinimizi de inancımızı da iyi biliyoruz. Kürtçeye tahammülü olmayan bir gelenek var karşımızda” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Kürt meselesinin çözülmediğinden dolayı Uygur Türklere karşı yapılanlara karşı iktidarın sessiz kaldığını belirten Öcalan,“Kürt meselesini çözmediğiniz için Çin’de Uygur Türklerine yapılan zulmün karşısında duramıyorsunuz. Çünkü karşınıza Kürtlere karşı yaptığınız zulüm çıkacaktır. İnsan biraz utanır, Kürtlerden utanır. Bu devlet Kürtlerle bütünleşerek, konuşarak büyür. Kürt halkının haklarını savunmamız engellenmeye çalışılıyor. IŞİD artıklarını getirdiniz Suriye Milli Ordusu diye Kürt halkına yutturmaya çalışıyorsunuz” dedi.