Oğlunun cenazesi kargo ile gönderilen Halise Aksoy’un evi basıldı, gözaltına alındı

Tunceli’de 2017 yılında bir çatışmada yaşamını yitiren ve 2 Mart 2020 tarihinde cenazesi ailesine kargo ile gönderilen Agit İpek’in annesi Halise Aksoy’un dün akşam saat 16.00’da evde bulunan HDP Meclis Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olan misafirlerine yönelik ihbar olduğu gerekçesi ile polis baskın düzenledi.

Baskın sırasında evinin kapısı kırılan Aksoy, daha sonra misafirleri ile birlikte beton üzerinde yüzükoyun yere yatırıldı. Evde arama yapılırken, Aksoy ve 4 misafiri polislerce darp edildi. Darp sırasında misafirlerden birinin kafası yarıldı. Evde 5 saat boyunca arama yapılırken aramanın sona emesinin ardından Aksoy, evde bulunan 4 kişi ile birlikte Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 4 saat boyunca ifadeleri alınan Aksoy ve 4 misafiri daha sonra serbest bırakıldı.

Dün gece serbest bırakılan Aksoy, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

DARP, HAKARET VE TEHDİT

Dün akşam saat 16.00’da misafirleri ile evde oturduğu vakit, polislerin uyarıda bulunmadan kapısını kırdığını kendisini ve misafirlerini evin halı olmayan yerlerinde yüzükoyun yere yatırdıklarını kaydeden Aksoy, “Ayaklarıyla belimize basıyorlardı. Bize hakaret ediyorlardı. Zaten evimi bastıklarında misafirlerime saldırdılar ve birinin başını kırdılar. Hepimizi dövdüler, tekmelediler” dedi. Beton üzerinde saatlerce bekletildiklerini kaydeden Aksoy, üzerinde oturmak için yastık almak istediğini ancak bir polisin, “beton üzerinde duracaksınız” diyerek kendisini darp ettiğini belirtti. 

Evde bulunan tüm cep telefonlarına el konulduğunu kaydeden Aksoy, “Arama sürerken evin üstünden helikopterler uçuyordu. Evde hiçbir şey bulamadılar. Bize küfür ve hakaretlerde bulundular. Evde bulunan kap ve bardaklar üzerindeki parmak izlerini aldılar. Polisler bana ‘Kapı ve pencelerini kırmadığımız için bizden şikayetçi olmazsın’ diye tehdit ettiler” sözleri ile yaşadıklarını anlattı.  

‘OĞLUMUN ÖLDÜĞÜNDEN HABERLERİ YOK’

Polislerin, Dersim’de yaşamını yitiren ve cenazesi kargo ile kendisine gönderilen Ağit İpek’in evde asılı olan fotoğrafını göstererek, “Bu fotoğrafları sana oğlun mu yolladı” diye sorduklarını dile getiren Aksoy, “Onlara oğlumu siz öldürdünüz dedim. Bana ‘Hayır oğlun yaşıyor’ dediler. Oğlumun öldüğünden haberleri yokmuş gibi” dedi.

BASKIN GEREKÇESİYLE İLGİLİ TEK SORU

Evde işkenceye maruz kaldıklarını söyleyen Aksoy, ev araması sona erdikten sonra misafirleri ile birlikte Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerini, ifade sırasında polislerin “Misafirlerin eylem planı yapmaya mı geldi? HDP üyesi misin? Neden HDP’ye gidiyorsun? Tek başına yaşıyorsun, sana kim yardım ediyor? Neden çocuklarının yanına taşınıp onlarla yaşamıyorsun? Evin kira mı, sana mı ait? PKK’den kimleri tanıyorsun? gibi soruların sorulduğunu söyledi.

İfade işlemlerinin ardında misafirleri ile serbest bırakıldıklarını dile getiren Aksoy, yaşadıklarına dair, “Onlardan korkmuyorum, bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Yılmayacağım” mesajını verdi.