Öcalan’ın mektubunu açıklayan isim, görevden alındı

PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmesiyle gündeme gelen akademisyen Ali Kemal Özcan, mesai saatinde seyahat ettiği tespit edildiği gerekçesiyle Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı’ndan alındı. 

23 Haziran İstanbul seçiminden birkaç gün önce Abdullah Öcalan’la görüşen Özcan, görüşmeye ilişkin kaleme aldığı notları paylaşmıştı.

Görevden alındığını doğrulayan Özcan, “Ankara’ya bir görüşme gerekçesiyle seyahat ettim. Uçak biletimin mesai saatti bitmeden 1 buçuk saat önce kesildiği tespit ediliyor. Üniversite yönetimi, soruşturmanın selameti gerekçesiyle görevden alındığımı tarafıma iletti” dedi. 

Özcan, bölümdeki öğretim görevliliğine ilişkin bir değişikliğin olmadığını söyledi. 

Ali Kemal Özcan, aylar önce Öcalan ile görüşmesinin perde arkasında yaşananları anlatmıştı.

Özcan, devletin talebi ile İmralı’ya gittiğini söylerken, “Bu mektubu devletsiz nasıl açıklardım? Beni İmralı’ya götüren irade bu açıklamayı yapmamı istedi. Ben de buna uydum” ifadesini kullanmıştı.

İşin devletsiz çözülemeyeceğine inananlardanım” diyen Özcan, “Neticede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde İmralı’ya gitmişim. Yüz yıllık bir sorunu çözmek için gitmişim, bir vatandaş olarak, devlet adına değil. Bu iş üzerine yıllarca kafa yoran, yazıp çizen bir bilim insanı olarak gitmişim. İstihbaratçı değilim” iddiasını öne sürmüştü.

NE OLMUŞTU:

Abdullah Öcalan’ın HDP’ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı yaptığını duyurmasının ardından İmralı Cezaevi’nde Öcalan ile görüştüğünü iddia eden Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, mektubun içeriğini aktarmıştı.

Özcan’ın aktardığına göre mektupta “üçüncü yol tavrının korunmasına” dikkat çekilirken “HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir. Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum” ifadelerinin yer aldığı belirtilmişti.

  • Öcalan’ın avukatları söz konusu mektubu yayınladı. Asrın Hukuk Bürosu’nun yayınladığı mektupta da bu ifadeler yer almıştı.