Öcalan’ın avukatlarından Kürt sorunu tartışmalarına ilişkin açıklama

Kürt sorunuyla ilgili ‘çözüm süreci’ ve ‘muhatap’ tartışmaları hakkında Abdullah Öcalan’ın avukatları da yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, sosyal medyadan yaptıkları yazılı açıklamada “Öcalan’sız Kürt sorununun çözümünü konuşmanın, kalıcı bir çözüm yolu olmadığını” savundu.

Öcalan’ın tecridi meselesi ile “yüzleşmeden” yapılacak tartışmaların “konjonktürel olmaktan öteye gidemeyeceği” öne sürülen açıklamada, “Bugüne kadar iktidar odakları için Kürt sorununun demokratik bir şekilde çözümü, önünde herhangi bir engel yokken çözülmemiş, çözülememiştir” denildi. Kürt sorununun “onurlu bir çözümü ile demokratik bir gelecek inşası için en önemli muhatabın” Öcalan olduğu ifade edildi.

”HDP’siz çözüm koşullarının olgunlaşması, barış zemininin Türkiye halklarına sunulması imkan dahilinde değildir” denilen açıklama şöyle devam etti:

”Kürt sorunu, en nihayetinde anayasal bir sorundur. Tüm tartışmaları, anayasal, yasal düzlemlere ve TBMM zeminine çekmeye çalışan ve bunu ısrarla talep eden de Sn. Öcalan’ın kendisidir. Ancak buna rağmen tecrit uygulaması bir çözümsüzlük yöntemi olarak sürdürülmektedir.”Article share tools