Nuri Mahmud İznews’e konuştu: “ABD Kuzey Suriye’de Kürt bölgesini hava saldırılarına karşı korumaya aldı”

Suriye ve Kuzey Suriye’de olağanüstü durumlar devam ederken; Amerikalı bir heyet önce Kobaniye bir ziyaret gerçekleştirmiş, ardından da Haseki’de bir dizi görüşmede bulunmuştu.

Bugüne kadar ziyaretlerin içeriğine dair geniş bir bilgi verilmezken; bugün, ABD Ordusu Haseki ve Kobani’ye, uçuşa kapalı bölgeye gelişmiş radar sistemleri konuşlandırıldı.
Konuşlandırılan radar sistemleri; Suriye Demokratik Güçleri tarafından (SDG) IŞİD’den kurtarılan bölgeleri, olası hava saldırılarına karşı koruma amaçlı getirildiği ifade edildi.
Kobani ve Haseki kentlerinde kurulumuna başlanan geliştirilmiş radar sisteminin önümüzdeki günlerde Menbiç ve Deirezzor bölgelerine de kurulumuna başlanacağı öğrenildi.
Konu ile ilgili görüştüğümüz YPG sözcüsü Nuri Mahmud, “koalisyon ile mutabık olduğumuz bazı stratejik noktalar var; bunlardan birisi de Kuzey Suriye ve Suriye’nin güvenliğinin sağlanması, hava saldırılarına karşı Kuzey Suriye’yi ve kürt bölgesini  koruma altına almaktır. Bu yeni gelişme uluslararası koalisyonla planladığımız stratejilerimizden bir tanesidir. Uluslararası koalisyonla olan  stratejik konular üzerine çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
Nuri Mahmud: Kuzey Suriye’ye yönelik hava saldırı tehdidine karşı çalışmalarımız devam ediyor. Hava saldırısı tehditleri konusunda ABD ile hem fikiriz. Uluslararası koalisyon geliştirilmiş radarların konuşlandırılmasıyla ilk adımı attı, bu olumlu bir gelişme, bölgenin tüm tehditlere karşı koruma altına alınması gerekir.| iznews – kuzey suriye
İlgili Haberler