Nur Batur: TSK’nın Türkiye sınırları boyunca yaptığı operasyonların “Büyük Kürdistan’ı engellemeye yönelik”

Gazeteci Nur Batur, TSK’nın Türkiye sınırları boyunca yaptığı operasyonların “Büyük Kürdistan’ı engellemeye yönelik” olduğunu söyledi.

Halk Tv’de Şirin Payzın’ın sunduğu “Mesele” programında, TSK’nın operasyon ve bombardımanları ele alındı.

Programda konuyla ilgili konuşan Gazeteci Nur Batur, “TSK ne yapmak istiyor? Bence asıl önemli olan konu bu. TSK sınır boyunda, İran sınırından ta Akdeniz’e açılan bir Kürt coğrafyası ve Kürt özerk bölgelerinin birleşmesini önlemeye çalışıyor. Bir Büyük Kürdistan hayali varsa eğer, bu korkuyla bunu önlemeye çalışıyorlar” dedi.

“Rusya yeşil ışık yakmadan yapmak mümkün değil”

Kürdistan Bölgesi ve Rojava’daki askeri operasyonların birbirinden ayrıştırılması gerektiğini belirten Batur, şöyle devam etti:

“Irak’taki askeri harekatlar 1984’ten beri devam ediyor. Suriye’deki askeri harekatlar ise 2013-14-15’ten itibaren yavaş yavaş gelişerek ve 2016’da esas Türkiye Suriye’ye girdi. Bu güvenlik koridorunu, güvenlik kuşağını büyük ölçüde oluşturdular 30 kilometre içeride, bazı yerlerde daha derin bir şekilde girdiler. Bir boşluk var arada, bu Menbiç, Tel Rifat denilen bölge. Öyle anlıyorum ki bugün yapılan hava harekatının o bölgede yapıldığı anlaşılıyor. Bu hava harekatını Rusya yeşil ışık yakmadan yapmak mümkün değil. Peki Fırat’ın batısına yapılan bir hava harekatı var mı? Yok. Yani Amerika’nın kontrolü altındaki bölgeye. Zaten 2021’in Ekimin’den sonra Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalara bakarsak hep sınırlı bir harekattan yani o güvenlik kuşağını tamamlama harekatından söz ediyordu. Bunun için de hem Rusya’nın, hem de ABD’nin onayı gerekiyordu. Rusya kara harekatına izin verecek mi? Bundan emin değilim. Bu konuda Şam’la Rusya’nın ortak tavır içerisinde olduğunu dikkate almamız lazım.”

İstanbul Taksim’deki bombalı saldırının ardından Türk Silahlı Kuvetleri (TSK), 20 Kasım günü Kürdistan Bölgesi ve Rojava’da bir çok bölgeyi havadan yoğun bir şekilde bombaladı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe-Kılıç Hava Harekatı” adıyla düzenlenen saldırılarda 89 hedefin vurulduğunu ve 184 PKK ve YPG üyesinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırılarda en az 37 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenler arasında 16 Suriye askerinin de olduğu belirtiliyor.