Norveç: Türkiye’nin Kuzey Irak’ta artan askeri faaliyetlerinden endişe duyuyoruz

Norveç Dışişleri Bakanlığı, TSK’nın Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki operasyonlarına ilişkin, “Türkiye’nin Irak’taki askeri faaliyetleriyle ilgili olarak uluslararası hukuka saygı göstermesini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Norveç Sosyalist Parti Milletvekili Freddy Andre Øvstegård, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki sınır bölgelerinde PKK’ye yönelik operasyonlarına ilişkin sorusuna Dışişleri Bakanı Ine Marie Eriksen Søreide’ye yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Øvstegård, “Dışişleri Bakanı, Irak Federe Kürdistan’ındaki Türk askeri operasyonlarını kınayacak mı?” sorusunu yönelitti.

Norveçli vekil, önergenin gerekçesinde şu ifadeleri kullandı:

“Türk ordusu 1983’ten bu yana Güney Kürdistan’a 33 sınır ötesi operasyon gerçekleştirdi. Son zamanlarda, 22 köy sert bir şekilde vuruldu ve Kürt sakinlerinin çoğu göçe zorlandı. Hirure, Derare, Dişise, Kumri gibi köyler her gün bombalanıyor. Türk bombardımanı nedeniyle şimdiye kadar sekiz sivil yaralandı ve düzinelerce hektar tarım arazisi kül oldu. Bu köyleri çevreleyen ormanlar ve şiddetli çatışmaların yaşandığı diğer alanlar yakıldı.”

Bakan Ine Eriksen Søreide ise, “Kuzey Irak’ta artan askeri faaliyetten endişe duyuyoruz” başlıklı yanıtında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin sivillerin hayatını, sivil mülkü ve altyapıyı tehlikeye atacak güç kullanımından kaçınmamasından özellikle endişe duyuyoruz. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgelerindeki faaliyetleri hakkında da net olarak belirttiğimiz gibi, Irak’taki askeri faaliyetlerine ilişkin de uluslararası hukuka uymasını bekliyoruz.

Irak Dışişleri Bakanlığı, sivillerin hayatını kaybettiği saldırıların yanı sıra Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ve hava sahasını ihlal etmesini, 4 Mayıs’ta Türk Maslahatgüzarını çağırarak protesto mektubu sundu. Bu mesaj, Irak makamları tarafından 6 Haziran’da Mahmur kampına Türk hava saldırısının ardından yapılan açıklamada tekrarlandı.”