Nicola Sturgeon: İskoçya’nın ikinci bir bağımsızlık referandumu yapmasına müsaade edilmeli!

İskoç Ulusal Partisi (SNP) Lideri Nicola Sturgeon, “İskoçya’nın ikinci bir bağımsızlık referandumu yapmasına müsaade edilmeli” ifadelerini kullandı.

Skynews televizyonuna konuşan Nicola Sturgeon, şunları söyledi:

“Artık İskoç halkına gelecekleri ile ilgili bir seçim yapma hakkını sağlama görevimiz var. İskoçya’nın ikinci bir bağımsızlık referandumu yapmasına müsaade edilmeli. İskoçya bir Boris Johnson hükümetine mahkum olmamalı ve iradesi dışında Avrupa’dan çıkarılmamalı.”

“İSKOÇLAR JOHNSON’A AYNI YETKİYİ VERMEDİ”

İngiltere’de yapılan erken genel seçimde Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin tek başına iktidara gelmesini değerlendiren Sturgeon, sözlerine şöyle devam etti:

“Johnson’ın İngiltere’yi Avrupa Birliği’nden çıkarmak için yetki aldığını düşünüyorsa aynı mantıkla İskoçya’yı çıkarmak için yetki alamadığını varsaymalıdır. İskoçya kendi geleceğini tayin etme hakkına sahip olmalıdır.”

2014’TE BAĞIMSIZLIĞA ‘HAYIR’ DENMİŞTİ

İskoçya’nın ikinci bir referanduma gitmesine kesin gözüyle bakılırken 2014 bağımsızlık referandumunda İskoç halkı yüzde 55,3 ile Birleşik Krallık’ın parçası olarak kalmayı yüzde 44,7’si bağımsızlığı olmayı etmişti.

YouGov araştırma şirketi tarafından 7 Aralık tarihinde yapılan bir ankete göre ise bağımsızlık isteyenlerin sayısında az da olsa bir azalma görülüyor ve ayrılmak isteyenler yüzde 56 olarak görülürken bağımsızlık isteyenler yüzde 44’te kalıyor.

İngiltere’de dün yapılan erken genel seçimde, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti şu ana kadar parlamentodaki 650 sandalyeden 363’ünü kazandı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise 203 milletvekili çıkarabildi.

Ülkedeki 650 seçim bölgesinden 648’inde oy sayımı tamamlandı.