Netanyahu’nun Erdoğan’a ‘Katiller bize vaaz veremez’ açıklamasına İbrahim Kalın’dan yanıt

İsrail Lideri Netanyahu’nun “Köylerinde kadınları ve çocukları katleden Erdoğan, İsrail’e vaaz vermesin.” sözlerine cevap veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ülkesinde soruşturmalarla başı belada olan Netanyahu dikkatleri dağıtmaya çalışıyor” diye cevap verdi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yere yıktığın düşmanını tekmeleme, sen İsrail’deki Yahudi değilsin.” sözlerine “Kürt köylerinde kadınları ve çocukları katleden Erdoğan, İsrail’e vaaz vermesin.” diye cevap verdi. Netanyahu’nun açıklamasına tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ülkesinde soruşturmalarla başı belada olan Netanyahu dikkatleri dağıtmaya çalışıyor ama nafile”diye cevap verdi.

“Çocuk katili İsrail’e vaaz vermesin”

Netanyahu, Erdoğan’a yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Kuzey Kıbrıs’ın işgalcisi, ordusu Türkiye’nin içindeki ve dışındaki Kürt köylerinde kadınları ve çocukları katleden Erdoğan İsrail’e vaaz vermesin.”

Erdoğan ne demişti:

Erdoğan TÜGVA 3. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, “Ahlakı güzel insan her yer yaşta güzeldir. Sözlerin tatlı, tavırların zarif olsun. Yere yıktığın düşmanını tekmeleme, sen İsrail’deki Yahudi değilsin. Zira onlar yere devirdikleri bırak erkeği, kadını, çocuğu bile tekmelerler. Biz Müslümana ne yakışır? Alicenaplık yakışır. Biz mağdur, mazlum durumunda olana tekmeyi atmayız. Karşımızda ‘Yiğitsen dik olarak gel, haddini bildirelim’ deriz.” demişti.