Neçirvan Barzani: Olayların kontrolden çıkması durumunda tüm Irak halkı zarar görür

Irak’ta protesto gösterileriyle ilgili açıklama yapan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, hukuk ilkelerinin korunması, güvenlik, istikrar ve ülkenin yüksek çıkarlarının gözetilmesine vurgu yaptı.

Irak’ın başkenti Bağdat ve diğer kentlerdeki şiddet olaylarını endişeyle takip ettiğini kaydeden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, göstericilere şiddetle müdahale edilmesini ve göstericilerin devlet kurumlarını hedef almasını eleştirdi.

Irak’ın sorunları yıllardır devam ediyor

Halkın güvenliğinin tehlikeye atılmaması gerektiğini vurgulayan Neçirvan Barzani, Irak’ın sorunlarının onlarca yıldır devam ettiğini ve sorunların hiçbir hükümet tarafından bir gecede çözülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Halkın taleplerine tüm kesimlerin destek vermesi gerektiğini belirten Kürdistan Bölgesi Başkanı, ülkenin güvenlik ve istikrarının korunmasının da herkesin görevi olduğunu ifade etti.

Irak’ın hassas bir süreçten geçtiğine işaret eden Barzani, kaos ve güvenlik krizinin yanı sıra olayların kontrolden çıkmasının durumu daha da zorlaştıracağını ve tüm Irak halklarının zarar göreceğini dile getirdi.