NATO’dan Kazimi’ye suikast açıklaması

 NATO, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin konutuna insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıyı kınadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, saldırıyı güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Stoltenberg, “NATO, terörle mücadele eden ve ülkenin bağımsızlığı ile egemenliğini koruyan Irak’ın savunma ve güvenlik kurumlarını desteklemektedir” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin başkent Bağdat’taki konutuna bugün sabaha doğru silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırıya düzenlenmiş, Kazımi’nin suikast saldırısından yara almadan kurtulduğu bildirilmişti.

Irak Başbakanı, saldırının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Irak ve Irak halkı için bir kurtuluş projesiydim ve hala öyleyim. İhanet füzeleri müminlerin cesaretini kıramayacak. Kahraman güvenlik güçlerimizin halkın güvenliğini korumak için gösterdiği azim ve ısrar asla sarsılmayacak. Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kazımi, Şii milislerce tehdit edilmişti

Öte yandan İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor.

5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü.

Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Gazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı.

Gazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı. Hadi Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.