NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Macron’dan açıklama isteyeceğim!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, önümüzdeki hafta Paris’i ziyaret edeceğini ve Emmanuel Macron’dan açıklama isteyeceğini duyurdu.

İttifak ülkelerin dışişleri bakanlarının yaptığı toplantının ardından açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “birliğin altını oyma çabalarına” karşı uyarılarda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un NATO’yla ilgili “beyin ölümü gerçekleşti” çıkışını değerlendiren Stoltenberg, şunları söyledi:

“Önümüzdeki hafta Paris’e gideceğim ve bu konuları Macron ile tartışmayı istiyorum. Bence herhangi bir farklılığa işaret etmenin en iyi yolu oturup onları konuşmak, mesajları ve motivasyonları tamamen anlamaktır. Benim mesajım şu; NATO uyum sağlıyor, NATO çevik, NATO yanıt veriyor.” 

Avrupa ile ABD arasındaki stratejik koordinasyon eksikliğini vurgulayan Emmanuel Macron, “Şu anda yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür” demişti.

Jens Stoltenberg de konuyla ilgili, “Gerçekte NATO uzun yıllardır olduğundan daha güçlü ve çevik” açıklamasında bulunmuştu.