Nagehan Alçı görüşmeyi köşesine taşıdı: Öcalan, Özcan’a, ‘Söylediklerimi sen aktarma, avukatlarım aktarsın’ dedi

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Abdullah Öcalan’ın İstanbul seçimlerinden önce görüştüğü akademisyen Ali Kemal Özcan’a, “Sakın benim bu sözlerimi kendin kamuoyuna aktarma. Öyle yaparsan sana devletin provokatörü gözüyle bakar Kürt halkı. Söylediklerin onlar üzerinde hiçbir etki yaratmaz. Hatta tam aksi netice verir ve inadına bu kavgada İmamoğlu’ndan yana tavır koyarlar” dediğini yazdı.

Nagihan Alçı, 12 Tammuz 2021 tarihli “Teşekkürler Tayyip Bey…” başlıklı yazısında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretine, akademisyen Ali Kemal Özcan’ın Haziran 2019 İstanbul seçimlerinden önce PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ve HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nun açıklamalarına yer verdi.

Erdoğan’ın, “Biz Diyarbakır’da 2005’te ne demişsek dün de oradaydık, bugün de aynı yerdeyiz, yarın da aynı yerde olacağız. Biz tüm samimiyetimizle barış, kardeşlik, çözüm, adalet, hak özgürlük dedik. Küresel emperyalizmin ülkemizde yaklaşık bir buçuk asırdır kaşıdığı bir yarayı kapatmak için çözüm sürecini evet biz başlattık ama sonlandıran biz olmadık…” şeklindeki sözlerini hatırlatan Alçı, “Çözüm süreci gibi tamamen yerli ve milli bir projeye yeniden sahip çıktığı için Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Alçı, “Hükümet medyasındaki kalemler tarafından bile bir süredir çözüm süreci şuursuzca kriminalize ediliyordu bu ülkede.  Bu sürecin vatana ihanet olduğunu pervasızca söyleyenler gerçek demokratları bastırıyorlardı. AK Parti bu konularda özgüvensiz ve sessiz kalıyordu” diye yazdı.

Demirtaş’ın meşhur konuşmasından Öcalan haberdar mıydı?

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Erdoğan’a hitaben “Seni Başkan yaptırmayacağız, yaptırmayacağız, yaptırmayacağız” şeklindeki açıklamalarına değinen Alçı, Kimi Türk solcuları ve Beyaz Türk çevreleri bu konuşmayla adeta bayram ettiler. Netice? Ağır bedeller ve acıları yaşayan yine Kürtler oldu” dedi.

Nagihan Alçı, “Şimdi sormadan edemiyorum… Demirtaş, Erdoğan’ın Başkanlığa gidişini HDP’nin engelleyebileceği gibi Türk devlet genetiği ve tarihinden bihaber bu çıkışı nasıl yapılabildi? HDP ne dün ne bugün ne de yarın Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık makamında oluşunu ya da kalışını engelleyebilecek bir güç değil. Türkiye’de Devlet kurumunu biraz bilen kimse bunu düşünemez. Nitekim tüm bu tantana içinde Tayyip Bey tam anlamıyla Başkanlık koltuğuna oturdu bile” ifadelerini kullandı.

“Biz Kürtler, Türkler arasındaki siyasal kavgada taraf olmayalım”

Alçı, Abdullah Öcalan’ın “tarafsız kalın” çağrısının Ali kemal Özcan tarafından değil, Asrın Hukuk Bürosu tarafından duyurulmasını istediğini söyledi.

Alçı, Öcalan’ın Özcan’a, “Sakın benim bu sözlerimi kendin kamuoyuna aktarma. Öyle yaparsan sana devletin provokatörü gözüyle bakar Kürt halkı” dediğini söyledi.

Alçı, yazısının ilgili bölümünde şunları kaydetti:

“Abdullah Öcalan kendisiyle görüşenlere 2016’dan beri özetle şunu diyor: ‘Biz Kürtler, Türkler arasındaki siyasal kavgada taraf olmayalım. Ne zaman taraf tuttuysak hep biz bedel ödedik ve düşmanlıklar körüklendi. Ne AKP ile ne CHP ile ittifak kurmayalım.’

Haziran 2019’da PKK üzerine uzman olan akademisyen Ali Kemal Özcan’ın Abdullah Öcalan ile görüşmesinde de Öcalan’ın söylediği yine aynı tezdi. Yani ‘Türkler arası politik kavgada Kürtler taraf tutmasın. Eğer taraf olursak ağır bedel ödüyoruz. Yanında durduğumuz taraf da bize sahip çıkmıyor’ tezi.

Fakat bu görüşme 23 Haziran 2019 öncesine denk getirilme gibi bana göre de çok büyük bir yanlış yapıldı. Olay bağlamından koparıldı.

O görüşme ile ilgili bazı detayları burada ilk kez şimdi yazıyorum.

Aslında Öcalan’ın yukarıdaki sözleri Ali Kemal Özcan ile görüşmesinden sonra Asrın Hukuk Bürosu tarafından açıklanacaktı. Bu gecikince ikinci bir görüşme gerçekleşti. O görüşmede Öcalan sinirlendi ve Özcan’a şöyle söyledi:

‘Onlar benim avukatım, HDP’nin ya da birilerinin avukatı değil. Benim bu açıklamamı Kürt halkına duyurmak zorundalar. Sen git ve o açıklamayı Asrın Hukuk Bürosu’na yaptır. Sakın benim bu sözlerimi kendin kamuoyuna aktarma. Öyle yaparsan sana devletin provokatörü gözüyle bakar Kürt halkı. Söylediklerin onlar üzerinde hiçbir etki yaratmaz. Hatta tam aksi netice verir ve inadına bu kavgada İmamoğlu’ndan yana tavır koyarlar.’

Öcalan’ın bu uyarılarına rağmen maalesef 23 Haziran öncesi panikle Ali Kemal Özcan’a Mudanya’da o açıklamayı yaptırdılar. Netice tam da Öcalan’ın dediği gibi oldu.”

HDP’li Erol Katırcıoğlu’nun son dönemdeki açıklamalarına da yer veren Alçı, şunları yazdı:

“Aslında hem Erol Katırcıoğlu’nun hem Sırrı Süreyya Önder’in son dönemde verdiği kimi röportajları bu bağlamda okumak gerekir. Mesela Erol Katırcıoğlu bir söyleşisinde şöyle diyor:

‘Biz CHP’ye tam 10 büyük belediye kazandırdık. Bizim sayemizde 10 belediye aldı CHP. Onlardan da hiçbir şey istemedik. Peki Deniz Poyraz kardeşimizin katledilmesinden sonra Kemal Kılıçdaroğlu genel merkezimizi ziyaret edemez miydi? İki genel merkezin arası 3 dakika. Ben CHP de iktidarda olsa Kürt meselesinde durumun daha da beter olacağını düşünüyorum.”