Musul’da savaşın enkazları altında 4 binden fazla cenaze bulundu

Irak insan hakları bağımsız yüksek komiserliği Irak’ın Ninova eyaletinin merkezi Musul kentinde savaşın enkazları altından 4 bin 657 cenaze çıkarıldığını açıkladı.

El Alem kanalının haberine göre, Irak insan hakları bağımsız yüksek komiserliği, Pazartesi günü bir bildiri yayımlayarak, Musul’un IŞİD’den geri alındıktan sonra Ninova eyaletinin iki arama kurtarma ekibinin yaptığı çalışmalarda 6 Kasım 2018 tarihine kadar kimlikleri tespit edilen 2 bin 665 cenazeye ulaştıklarını belirtti. Bildiride Musul kentinin enkazları altında ayrıca bin 992 kimliği belirsiz cenazenin de ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

Irak insan hakları bağımsız yüksek komiserliği bildiride hali hazırda IŞİD işgalinden geriye kalan mayınlar ve patlayıcı paketlerin zaman zaman patlaması sivillerin hayatını tehdit ettiğini belirterek Bağdat yönetiminden IŞİD döneminden geriye kalan mayınların ve bubi tuzakların temizlenmesi için gerekli girişimlerde bulunmasını istedi.

Irak ordusu Ağustos 2017’de Ninova eyaletinin merkezi Musul kentini ve aynı yılın Aralık ayında Irak’ın IŞİD tarafından işgale uğrayan diğer bölgeleri tekrar ele geçirdi.