“Musul’da 50 milyar dolara ihtiyaç var”

Musul Kaymakamı Zubeyr Ereci, IŞİD ile yaşanan çatışmalarda tahrip olan kentin yeniden imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ereci, kentin altyapısında ciddi hasarların olduğunu ancak yeniden imar sürecinde henüz bir ilerleme kaydedilemediğini belirterek,”Sağlam bir altyapı için 50 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç var.  Musul’da onarımı yapılmamış 5’i büyük toplam 73 köprünün kullanılamaz halde.” dedi.

“Öncelikli projeler yerleşim yerleri, okul ve hastaneler”

Ereci, halka temel kamu hizmetleri verilememesi nedeniyle geri dönüşlerin de yavaş ilerlediğini ifade etti.Hayata geçirilen bazı altyapı projelerin ise geçici olduğunu aktaran Ereci, “Musul’da hayatın normale dönmesi için bir an önce tamamlanması gereken daha birçok altyapı projesi var. Öncelikli projeler arasında yerleşim yerleri, hastane ve okulların onarımı ile temel hizmetlerin iyileştirilmesi yer alıyor. Kentin kalkınması için bu projelerin hayata geçirilmesi gerek” ifadelerini kullandı.

Binlerce Musullu iç göçmenin hala çadır kamplarında zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini anlatan Ereci, şunları söyledi:

“Aldığımız son bilgilere göre, 350 bin Musullu göçmen hala kamplarda yaşıyor. Evlerin yıkılmış olması, işsizlik ve kentteki zor yaşam şartları geri dönüşlere engel oluyor. Kente geri dönen bazı iç göçmenler ise karşılaştıkları manzara sonrası yeniden kamplara dönüyor.”