Muş’ta 15 gün boyunca toplantı, gösteri, yürüyüş ve basın açıklamaları yasaklandı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar (kürsüde), HDP Milletvekilleri ile birlikte Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Basın toplantısına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan (önde sağ 5) da katıldı. Basın toplantısına katılan milletvekilleri üzerinde "Hep birlikte savunmayı savunuyoruz" yazılı önlükler giydi. ( Ali Balıkçı - Anadolu Ajansı )

Muş Valiliği, güvenlik tedbirleri kapsamında, kent genelindeki toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin 15 gün süre ile yasaklandığını duyurdu.

Muş’ta güvenlik tedbirleri kapsamında gösteri ve yürüyüşler 15 gün boyunca yasaklandı.

Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin ülke geneli ve sınırlar dışındaki “terör örgütleri”ne karşı başarılı operasyonlarının devam ettiği ifade edildi.

Müzahir kesimler tarafından söz konusu operasyonların gerekçe gösterilerek toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapılabileceği değerlendirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu etkinliklerin provoke edilerek şiddet hareketlerine ve terör örgütlerinin propagandasına dönüşebileceği, halkın yoğun olarak yaşadığı yerlerin hedef seçilebileceği, sansasyonel eylemler gerçekleştirilerek kamu düzeni ile halkın can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşürülebileceği değerlendirilmektedir. Ayrıca önümüzdeki günler için yasa dışı örgütler ve uzantıları tarafından çeşitli sosyal medya platformlarında ülke genelinde eylem çağrıları yapılmaktadır.

Belirtilen olayların kamu düzenini etkileyecek şekilde ilimizde yaşanmaması ve olması muhtemel olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ve güven ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının önlenmesi ve terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi amacıyla; 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 19’uncu ve 22’nci maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11’ inci maddesi (A) fıkrası hükümleri kapsamında; Valilik Makamı ve Kaymakamlıkların uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar hariç olmak üzere ilimiz mülki sınırları içerisinde (Polis ve Jandarma Sorumluluk Alanının Tamamı) tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza masası açma, meşale yakma ve taşıma, konser, konferans, panel gibi tüm etkinlikler 31 Ağustos 2020 günü saat 00.01’ den 14 Eylül 2020 günü saat: 23.59‘a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır.”