Mukteda es-Sadr, hareketine mensup parlamenterlerin istifa dilekçelerini Parlamento Başkanlığına sunmalarını istedi

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, el yazısıyla kaleme aldığı yazıda hareketine mensup parlamenterlerin istifa dilekçesini Parlamento Başkanlığına sunmalarını talep etti.

Sadr yazısında “Sadr Grubu Başkanı Hasan Hejari kardeşlerimizin istifa mektuplarını Parlamenoo Başkanlığına sunmalı” dedi.

Sadr ayrıca Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Siyade (Egemenlik) İttifakı ile kurdukları Ulusal Kurtuluş Koalisyonu’na teşekkür etti.

Başbakan adayı ise Muhammed Cafer Sadr’a da teşekkür eden Mukteda es-Sadr, bunu bir fedakarlık olduğunu vurguladı.

Sadr “Bu adım, Irak’ın özgürlüğü, egemenliği, güvenliği, birliği, istikrarı, ulusun ve halkın iyiliği için bir fedakarlıktır” ifadelerini kullandı.

Parlamenterlerin istifalarının Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi tarafından onaylanmasının ardından bir yazılı açıklama daha yapan Sadr, hareketine bağlı tüm özel kurum ve kuruluşları kapattığını duyurdu.

Irak’ta siyasi koalisyonlar, seçimlerin üzerinden yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen halen yeni bir hükümeti kuramadı.

Sadr Hareketi 75 sandalye ile seçimlerden birinci parti olarak çıkarken (Şii) Koordinasyon Çerçevesi Koalisyonu çatısı altında birleşen güçler, seçim sonuçlarını reddetti ve Yeşil Bölge’nin iki kapısının iki ayı aşkın bir süre boyunca kapalı kaldığı gösteriler başlattı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Sadr Hareketi ve Siyade (Egemenlik) İttifakı tarafından “Ulusal Kurtuluş Koalisyonu” kurulmuştu.

Koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı KDP’nin aday gösterdiği Reber Ahmed, Başbakan adayı ise Muhammed Cafer Sadr olmuştu.