Muhaliflerin karşı çıkması nedeniyle Trump ile Irak Başbakanı arasında görüşme gerçekleşmedi

Irak Hizbullah sözcüsü Cafer el’Hüseyni, Amerikan başkanı Donald Trump’ın ABD üssünü ziyaret etmesiyle ilgili açıklamalrada bulundu, ”Irak direnişi, Amerika’yı Irak’tan çıkmaya zorlayacak ve ABD, Irak’tan çıkmak zorunda kalacak’ dedi.

Cafer el’Hüseyni, Irak topraklarının başta Suriye olmak üzere komşu ülkeler aleyhine kullanılmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Irak Hizbullah sözcüsü, Trump’ın Irak’a habersiz gelişinin manasının ise ‘kendini güvende hissetmediğinin açık ibrazıdır’ dedi.

Irak En’Necbae hareketi resmi sözcüsü Seyyid Haşim Musevi de, şehitlerin kanı sayesinde bağımsızlığına kavuşan Irak topraklarının, asla Amerika için askeri üs olmayacağını söyledi.

Musevi, Irak hükümetinin ülkedeki Amerikan güçlerini Irak’tan çıkarmasının görevi olduğunu söyledi. Musevi, Irak topraklarının komşu ülkeler için tehdit kaynağı olmaması gerektiğini söyledi.

Irak’a habersiz giden ABD Başkanı Donald Trump Irak’taki Amerikan askerlerini ziyaret etti. Trump burada yaptığı konuşmada Irak’tan çekilmeyeceklerini açıklarken, bu ülkeyi Suriye’de bir şey yapmak için üs olarak kullanabileceklerini söyledi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin ülkesini sürpriz şekilde ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi yaptığı yazılı açıklamada, “ABD Başkanı Trump’ın Irak’ı ziyaret ederek yeni hükümeti tebrik edeceği ve ardından ABD askerlerini ziyaret edeceği planının” olduğundan haberdar edildiği belirtilerek, “Trump’ın Bağdat’ta resmi törenle karşılanması ve Başbakan Adil Abdulmehdi ile görüşmesi bekleniyordu, ancak görüşmenin düzenlenmesiyle ilgili yaşanan görüş ayrılığı bu görüşmenin telefonla gerçekleşmesine neden oldu.” ifadesi kullanıldı.