Muhalifler Şam yönetimiyle anlaştı: Doğu Guta’dan çekiliyorlar

Haber Merkezi I  Suriye’de Ahrar eş Şam örgütü, militanlarının aileleriyle birlikte Doğu Guta’nın Harasta bölgesini boşaltmak üzere Şam rejimiyle anlaştıklarını duyurdu.

Suriye’de, Doğu Guta’da bulunan silahlı militanların, bölgeyi boşaltmaları konusunda Şam rejimiyle anlaşmaya vardığı bildirildi. Doğu Guta’daki en etkin silahlı gruplardan Ahrar eş Şam’ın sözcüsü Munzer Faris tarafından Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Harasta’daki militanlar silahlarıyla ve kentten ayrılmak isteyen sivillerle birlikte bölgeyi boşaltacak ve Suriye’nin kuzeyine çekilecek.

Bu, bir aydan uzun süredir Suriye ordusunun yoğun operasyon sürdürdüğü Doğu Guta’da silahlı grupların tahliyesi konusunda varılan ilk anlaşma olması açısından önemli.

Örgütün sözcüsü, Rusya’nın garantörlüğünde, Suriye rejimi ile muhalif grup arasında anlaşmaya varıldığını söylerken, şehirden ayrılmak isteyen ailelerin tahliyelerine Perşembe günü yerel saat ile 07.00’de başlanacağını ifade etti.

Reuters haber ajansına konuşan ve ismini vermek istemeyen rejim yanlısı bir komutan da anlaşmayı doğrulayarak tahliye edilenlerin Suriye’nin kuzeybatısında yer alan ve muhaliflerin kontrolünde olan İdlib’e gönderileceklerini aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hizbullah’ın basın birimi, bin 500’e yakın militan ile altı bin kadar aile üyelerinin iki seferde İdlib’e transfer edileceğini bildirdi. Suriye’de devlete yakın tutumuyla bilinen Addounia TV kanalı da toplamda 7 bin 500 militan ve aile üyelerinin anlaşma kapsamında tahliye edileceğini belirtti.