Muallim: Suriye Anayasası konusunda dayatma kabul edilemez

New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler genel kurulunun 73. Dönem toplantılarında Suriye heyeti başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Velid Muallim dün Suriye adına bir konuşma yaptı.

Muallim konuşmasında Suriye’nin büyük çoğunluğunun terörden kurtarılıp güvenlik ve istikrarın pekiştirildiğini vurgularken, terörle mücadelenin son sürecine gelindiğini belirtti.

Suriye’de “terörle” mücadelede sağlanan ilerlemeye eş zamanlı olarak yeniden yapılanma süreci ve tehcir edilen Suriyelilerin dönüşleri sürecine büyük bir önem ve özen gösterildiğini ifade eden Muallim; siyasi çözüm sürecinin de paralel bir şekilde büyük bir özen ve çabayla sürdürüldüğünü kaydetti. Muallim bu süreçlerde Suriye’nin ulusal ilkeleri, toprak bütünlüğü ve egemenliğine sımsıkı tutunduğunu, bu ilkelerinden hiçbir koşul altında ödün vermesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

Muallim Suriye ve Suriyelilerin yedi yıldan fazla süredir yaşadıkları deneyimler sonucunda bir kez daha zaferin er ya da geç mutlaka halkların iradesinin zaferi olacağına inançlarını pekiştirdiklerini vurguladı.

Bir kısım devletlerin Suriye’nin kendi topraklarında radikal gruplara karşı topraklarını ve halkını savunmada meşru hakkını inkar ettiklerine dikkat çeken Muallim; bu devletlerin terörle mücadeleye önem verdiklerini iddia edip uluslar arası koalisyonlar kurduklarını kaydetti.

Suriye anayasasına ilişkin teşkil edilmesi kararlaştırılan komite konusunda ise Muallim; Suriye’nin bu komitenin kurulması, görev ve yetkilerine ilişkin bütünsel ve pratik bir vizyon sunduğunu belirtti.

Komitenin görev ve yetkisinin yeni bir anayasa koymak ya da mevcut anayasayı değiştirmek olmadığını vurgulayan Muallim; komitenin görev ve yetkisinin sadece mevcut anayasayı tartışmak ve önerilerde bulunmak olduğunu belirtti. Muallim yabancı müdahale ya da dayatma olmadan kararlaştırılacak anayasanın Suriyelilerin bizzat kendileri tarafından onaylanıp kabul edileceğini ifade etti.

Muallim anayasa ve egemenlikle ilgili tüm meselelerin sadece ve sadece Suriyeliler tarafından kararlaştırılıp hiçbir dayatma ya da müdahalenin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunun bir kez daha altını çizdi.