Moskova’daki Libya görüşmeleri başladı!

Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’da Libya’da sağlanan ateşkesi kalıcı hale getirmek için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu liderliğindeki heyetle görüşüyor.

Rusya ve Türkiye, Libya’da savaşan farklı tarafları destekliyor

Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ancak ülke topraklarının, nüfus yoğunluğu en fazla olan başkent Trablus ve çevresinde yüzde 15’ini kontrol eden Fayez el Sarraj başkanlığındaki hükümeti destekliyor.

Trablus hükümetiyle Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanları anlaşması imzalayan Ankara, güvenlik ve askeri işbirliği anlaşması da yaptı ve ülkedeki iç savaşta kalıcı olmasını sağlamak için askeri yardım göndermeye başladı.

Rusya ise Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Fransa’yla birlikte, Trablus hükümetine karşı savaşan General Halife Hafter’i destekliyor. Hafter, Tobruk merkezli ilan ettiği meclisin ülkenin meşru temsilcisi olduğunu savunuyor ve Nisan ayından bu yana Trablus’u ele geçirmek üzere operasyon yürütüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin, 8 Ocak’ta İstanbul’da TürkAkımı’nın açılışı için bir araya gelmiş ve Libya’da ateşkes çağrısı yapmıştı.

Taraflar, 12 Ocak’ta yürürlüğe giren ateşkesin birkaç kez ihlâl edildiğini iddia ediyor.

Görüşmeler için Sarraj ve Hafter de bugün Moskova’da. Sarraj, Moskova öncesi pazar günü İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi.

Eski sömürgesi Libya’daki ateşkesin kalıcı olması için İtalya da diplomatik adımları sıklaştırdı. İtalya Başbakanı Guiseppe Conte de bugün Türkiye’de Erdoğan’la bir araya gelecek.

19 Ocak’ta Almanya’da Libya’daki savaşa müdahil olan ülkelerin temsilciler, Sarraj ve Hafter bir araya gelecek. Toplantıya davet edilen ülkelerin lider düzeyinde temsil edilmesi bekleniyor.Article share tools