Moskova: Washington’un “Astana başarısızdır” açıklamasına cevap verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye konulu 11. Astana toplantısını başarısız nitelemesine karşın Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova Amerika’nın Suriye’de barışa önem vermediğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova yaptığı bir basın toplantısında, Amerika’nın Doğu Fırat’taki siyasetlerinin Suriye toprak bütünlüğü için tehlike arzettiğini belirterek, söz konusu girişimlerin Amerika’nın Suriye’de barış için yürütülen çabalara önem vermediğini gösterdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, haftalık basın toplantısında, daha önce Astana toplantılarında alınan kararda, “Suriye Anayasa Komitesi”nin kurulması amacıyla düzenlenen 11. Astana toplantısının çıkmaza girdiğini ve başarısız olduğunu ifade etmişti.

11. Astana görüşmeleri, geçen Çarşamba ve Perşembe günlerinde Suriye barış görüşmelerinin garantör ülkeleri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlendi. Toplantıda yeni anayasa ile ilgili ciddi bir gelişmenin yaşanmadığı öğrenildi.