Mithat Sancar: ‘Bu hukuksuzlukların hesabını tek tek soracağız’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerine dönük polis saldırılarına tepki göstererek, “Dün atılan tokat sandıkta büyük bir cevap olarak bu iktidara geri dönecektir. Bu hukuksuzlukların hesabını tek tek soracağız” dedi. 
Dün Kadıköy ilçesinde yapılan yürüyüşte polisin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü ve yurttaşlara uyguladığı şiddet, HDP Kadıköy ilçe binası önünde protesto edilmek istendi. Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP milletvekilleri, Emek ve Özgürlük İttifakı temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.
Polisin kalkanlarla çevreleyerek ablukaya aldığı ilçe binası önünde kitle sık sık “Kürt halkı uyuma onuruna sahip çık”, “Bijî berxwedana zindana”, “Ferhat Encü onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Polis atılan sloganların ardından kitleye biber gazı sıkarak saldırdı. Bu esnada darp edilerek alandan uzaklaştırılan gazetecilerin de çekim yapmaları engellendi. Polisin saldırgan tutumuna karşılık kitle, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Kahrolsun faşizm”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla karşılık verdi.
 ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol ve Ferhat Encü ile çok sayıda üye ve yöneticinin de olduğu yaklaşık 100 kişi, darp edilerek gözaltına alındı.
SANCAR: HESABINI TEK TEK SORACAĞIZ
Polis engeline abluka önünde tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, polisin abluka ve saldırısına ilişkin “Korkunun bir göstergesi” ifadesini kullandı. İktidarın saldırgan tutumunun temel nedeninin ayakta kalma çabasının bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Sancar, “Bütün bu gördükleriniz demokrasi mücadelesinden duyulan büyük korkunun bir gösterisidir. Ama bizler bu mücadeleden asla geri adım atmayacağız, biz bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Sandıkta en açık cevabı, en net cevabı vereceğiz. Sonra da adalet önünde bütün bu hukuksuzlukların hesabını tek tek soracağız. Bu ülkeye bir adalet düzeni gelecek ve o düzen içinde hukuksuzlukla değil hukuk kurallarına uygun olarak bütün sorumlular ve suçlular hesap verecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın bizi bu ablukalar yıldıramaz. Dün atılan tokat sandıkta büyük bir cevap olarak bu iktidara geri dönecektir” dedi.
TEMELLİ: TEŞHİR OLDULAR
Sezai Temelli de, abluka görüntülerine ilişkin hukuksuzluğa hukuksuzluk eklendiğini vurgulayarak, “Suçlarını örtbas etmeye çalışıyorlar ama bütün suçlarıyla bugün burada teşhir olmuş durumdalar” ifadelerini kullandı. Bugün yaşananları iktidarın bir yönetim şekli olduğuna vurgu yapan Temelli, “Bu iktidar Kürt düşmanlığıyla, savaşla, tecritle, saldırıyla, baskıyla ayakta kalabileceğini hatta önümüzdeki seçimleri alıp, yoluna devam edeceğini sanıyor. Aslında bu iktidar buralarda ne kadar çöktüğünü, çürüdüğünü ve yitip gittiğini akşam oturup televizyonda seyretsin. HDP üzerinden bütün bir ülke cendereye alınmaya çalışılıyor” dedi.
Polis ablukasından sonra HDP Eş Genel Başkanları ve beraberindeki heyet ilçe binasına girdi. Eş genel başkanlarının ziyaret sonrası açıklama yapacağı belirtildi.
YÜRÜYÜŞ YAPILDI
Öte yandan HDP Gençlik Meclisi öncülüğünde çok sayıda kişi, Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde bir araya gelerek Kırtasiyeciler Sokak’a doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Bu sırada gençler hep bir ağızdan “Bijî berxwedana zindana” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları attı. Uzun süre sokaklarda sloganlar ile yürüyen kitle daha sonra dağıldı. MA