Mısır, Ürdün, Fransa ve Almanya’dan Filistin topraklarını ilhak etmeye karşı İsrail’e uyarı

Mısır, Fransa, Almanya ve Ürdün bugün İsrail’i Filistin topraklarının bazı bölgelerini ilhak etmeye karşı uyarırken, ilhak planının ikili ilişkiler için olası sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen ülkelerin dışişleri bakanlarının İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki görüşmelere nasıl devam edileceği konusunu el aldıkları kaydedildi.

Taraflar, İsrail’in, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi rafından sunulan Yüzyılın Anlaşması’nın bir parçası olarak işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerinin ilhak edilmesine karşı çıkıyor.

Filistin Yönetimi de olası ilhak adımına karşı çıkarken, ABD ise henüz ilhak hamlesine onay vermedi.

Dört ülkenin dışişleri bakanları bugün video konferans aracılığıyla gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı ortak bir açıklamada, 1967 sınırları üzerinde tarafların kabul etmediği değişiklikleri kendileri için de kabul edilmeyeceğine işaret edilerek, bunun ilerleyen süreçte İsrail ile mevcut ilişkiler üzerinde etkisi olabileceği belirtildi.

İsrail uyarılara henüz cevap vermezken Başbakan Binyamin Netanyahu dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la gerçekleştirdiği görüşmede kendisini Trump’ın barış planına adadığını söyledi. Netanyahu konuyla ilgili açıklamasında, İsrail’in, Başkan Trump’ın “yaratıcı ve gerçekçi bir planı olan” barış planı temelinde görüşmeler yapmaya hazır olduğunu aktardı.