Mısır seçimlerini, İktidara darbeyle gelen Sisi kazandı!

Haber Merkezi I  Mısır’da üç gündür devam eden Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından oyların da büyük kısmı sayıldı.

Sandık çıkış anketlerine göre, Abdülfettah El Sisi, oyların büyük çoğunluğunu aldığı. Ancak seçime katılım oranı bir önceki seçime kıyasla daha da düşük oldu.Oy kullanmaya yönlendirme ve sandığa gitmeyenlere para cezası uygulanması gibi yaptırım ve tedbirlere rağmen halk seçime ilgi göstermedi.

Mısır’da seçmenlerin büyük çoğunluğu, seçimin özgür ve adil olmadığını, seçim sonuçlarına güvenmeyeceğini belirtiyor. Bu düşüncenin en büyük sebeplerinden biri de Sisi’nin kendisine rakip olarak gördüğü herkesi siyasetin dışına itmesi.

Geçtiğimiz ocak ayında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklayan 69 yaşındaki eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan ve  seçim kampanyasını yürüten ekibi gözaltına alındıktan hemen sonra tutuklanmıştı. Sami Anan’ın seçim kampanyasında; demokrasi, insan hakları ve reform vurgusunun öne çıkması ve Anan’ın, Sisi karşısında çok güçlü bir aday olması sebebiyle tutuklandığı yorumları yapılmıştı.

Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Sivil Havacılık eski Bakanı ve son Başbakanı Ahmed Şefik’in, 2018’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıklamasının ardından önce gözaltına alınıp sonrasında tutuklanması neticesinde, tüm muhalif gruplar, can güvenliklerinden endişe duyduklarını ve sindirme politikalarının açığa çıktığını belirterek seçimlerden çekilmişlerdi.

Sisi ise seçimden önce bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ciddi bir rakibinin olmamasının kendisinden kaynaklanmadığını açıklamıştı.

Seçimlerin resmi sonuçları pazartesi günü açıklanacak olsa da Mısır halkının büyük çoğunluğu seçimlerin meşruluğuna inanmıyor.