Muhalif milisler, Suriye güçlerine teslim oldu

Suriye’nin güneyinde Dera kentinde Rusya ile yapılan ateşkes müzakereleri çerçevesinde kentte kalan silahlı muhalifler hükumet güçlerine teslim oldu. Şam yönetimi ise militanları af yasasına tabi tuttu. Öte yandan kentten ayrılan halk da yavaş yavaş evlerine dönmeye başladı.

Suriye’de Mart 2011’de 50 yıllık Baas rejimine karşı isyanların başlangıç noktası olan Deraa kenti artık tamamen Şam yönetiminin kontrolüne girdi.

Geçtiğimiz aylarda Rusya’nın araya girmesi ile Deralı Merkezi Komite ile Suriye hükumeti arasında görüşmeler başlamıştı.

Ancak Suriye hükumeti temsilcilerinin “tüm hafif silahların teslim edilmesi” şartında ısrar etmesi nedeniyle görüşmeler tıkanış, Komite Şam yönetiminin “Rusya’nın sunduğu çözüm haritasındana uymadığını” savunmuştu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Deraa’da muhalifler ile hükumet güçleri arasında çatışma çıkmış, Suriye silahlı güçleri tarafından abluka altına alınan kentte, Ağustos ayında teslim olmak istemeyen militanlar gruplar halinde İdlib’e gönderilmişti.

Deraa’nın kuzeybatı kırsalındaki Tefes ilçesinde kalan diğer militanlar ise “af yasası” kapsamında silahlarını hükumet güçlerine teslim etti.

Tefes sakini Muhammed Bedran, “Bu anlaşma çok iyi oldu, insanların huzur ve güven içinde yaşamasını sağlayacak, bunu gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Suriye resmi ajansı SAN, bugün, Tafas’taki merkez polis karakoluna Suriye bayrağı çekildiğini ve ordunun kentte konuşlandırıldığını yazdı.

İlçe sakini Ebu Muhammed Rabbavi de, “Ülkemizde barış ve güvenliğe yönelik iyi ve olumlu bir adım olmasını umuyoruz” diye konuştu.

Suriye’de 15 Mart 2011 tarihinde ilk kez Deraa kentinde hükümet karşıtı protestolar başladı. 2013 yılında vilayet muhalif grupların eline geçti. 2018’de hükümet güçleri bir kez daha kenti ele geçirmeye çalıştı ancak çatışmaların uzun sürmesi nedeniyle Rusya devreye girdi. Rusya’nın arabuluculuğunda taraflar anlaşma zemini aradı.

Geçen 10 yılda harabeye dönen kentin Suriye iç savaşı açısından sembolik önemi bulunuyor.