Miçotakis: Türkiye ile ilişkilerimizde Türk ve Yunan halklarının duygularını da göz önünde bulundurmalıyız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis,Türkiye’nin deprem bölgelerine gönderilen insani yardımların Yunan halkının duygularını ortaya çıkardığını söyledi.

Yunanistan’ın Kozani kentinde düzenlediği basın toplantısında depremle ilgili soruları yanıtlayan Miçotakis, “Türk-Yunan ilişkilerinde her zaman uluslararası hukuktan ve iyi komuşuluk illişkilerinden söz edilir. Bunlara ek olarak Türk ve Yunan halklarının biribirlerine karşı duydukları yardımlaşma ve dayanışma duygularını da mutlaka göz önünde bulundurmamız gerekir” şeklinde konuştu.

İnşallah bu deprem felaketi Türkiye ile ilişkilerimizi düzeltmek için bir fırsat olur” şeklşinde konuşan Miçotakis “bu konuda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da depremlerin Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkilerine yeni bir sayfa açılmasına vesile olacağına dair yaptığı açıklaması için “Aynen katılıyorum” dedi.

“Deprem bölgelerindeki büyük zararların giderilmesi amacıyla Yunanistan’ın bu bölgelere gerçekleştirdiği yardımların aynen süreceğini” de söyleyen Miçotakis “unutmamamız gereken şey, depremlerin Yunanistan’a da eşlik ediyor olmasıdır. Bu tehlike karşısında gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” dedi.

Yunanistran Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Yunan Star TV kanalına verdiği demecinde, Çavuşoğlu ile birlikte ziyaret ettiği deprem bölgelerinde gördükleri için “trajedi” benzetmesini yaptı.

Türkiye ile aramızdaki anlaşmazlıklarımız ne olursa olsun, insanların acısı çok daha büyük ve çok daha önemlidir” diyen Dendias, depremlerin getirdiği acılara rağmen iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkilemesi dileğinde bulundu.

Adana Havalimanı’nda Çavuşoğlu ile samimi kucaklaşmasını ise Dendias “Biz eski birer dostuz zaten, duygularımızı kucaklaşarak da gösteriyoruz” şeklinde yorumladı.

Yunanistan’da açılan insani yardım kampanyaları da devam ediyor. Başkent Atina’da Barış ve Dostluk Spor Salonu’na 160 kamyonla getirilen insani yardımların 130 tonu geçtiği açıklandı. BBC Türkçe