Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yürüttüğü operasyonla ilgili konuştu!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yürüttüğü operasyonla ilgili “Bizim Kürtlere karşı bir duruşumuz yok dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, TRT World Forum’da Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yürürttüğü operasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’deki çatışmanın sadece siyasi bir şekilde çözülebileceğine inandıklarını belirten Çavuşoğlu, “360 binden fazla Suriyeli Türkiye’den, arındırdığımız iki bölgeye dönüş yaptı” ifadelerini kullandı.

“YPG/PKK günbegün güçlendi ve Türkiye’ye karşı saldırılarını artırdı” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti.

“Özellikle de Suriye’nin kuzeydoğusunda fiilen etkinliklerini gördük ve ABD gibi bazı müttefiklerimiz IŞİD’İn etkisiz hale getirilmesinden sonra bile silah yardımında bulundu. Güvenli bölge oluşturmak uzun yıllardır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemindeydi. Ancak oluşturmada başarılı olamadık çünkü ABD güvenlik idaresi başkanlarının taahhütlerini yerine getirmedi. Sahada güvenli bölge için çalışırken ABD onlara destek sağladı. YPG’nin hiçbir şekilde geri çekilmediğini gördük. silahları toplanmadı. buna ilaveten daha fazla silah YPG’ye temin edildi. Müttefiklerimizin desteğini göremeyince tek başımıza adım attık.”

Çavuşoğlu, IŞİD’le mücadeleye devam edececeklerini belirterek, IŞİD bizim düşmanımız. Kaç kez saldırılarına hedef olduk. 1081 havan topu şehirlerimize atıldı” dedi.