Meteoroloji Genel Müdürlüğü 67 il için fırtına uyarısı yaptı

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre lodos bugün de devam edecek ve kuvvetli rüzgarlar 00.00-22.00 arasında etkili olacak.

Rüzgarın hızının yer yer 100 kilometreyi aşması beklenirken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 67 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yaptı.

MGM’nin açıklamasında, kuvvetli rüzgar ile fırtınanın Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde bugün de etkili olacağının beklendiği belirtili ve çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmelere karşı dikkatli olunması istendi.

MGM’den 58 il için turuncu 9 il içinde sarı kodlu uyarı yapıldı.

MGM’nin internet sitesinde yer alan uyarıda “Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, yüksek kesimleri başta olmak üzere Karadeniz ile zamanla Doğu Anadolu’nun kuzeyinde batı ve güneybatı yönlerden saatte 60- 90 kilometre, yüksek kesimlerde yer yer 100 kilometre üzeri hızda esmesi beklenmektedir” denildi.

Hava durumu tahminlerine göre, Ege Bölgesi’nde bu geceden itibaren kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Batı Akdeniz’in iç kesimleri içinse kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı.