Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani Erbil saldırısını kınadı, Kazimi’ye olayın faillerinden hesap sorma çağrısı yaptı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, dün akşam Erbil Havalimanı’ndaki ABD kuvvetlerini hedef alan, ancak yakınlardaki İranlı muhalif Kürtlerin bulunduğu İran Kürdistan Demokrat Partisi’ne (İKDP) ait kampa isabet eden füzeli saldırıyı kınadı. Barzani yaptığı açıklamada, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi’yi saldırının faillerini ortaya çıkarmaya çağırdı.

Reuters’ın haberine göre, Barzani Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu gece Erbil’de meydana gelen füze saldırısını şiddetle kınıyorum. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Kürdistan’ın istikrarını bozma girişimlerine müsamaha göstermeyecek ve bu saldırıya vereceğimiz karşılık büyük olacaktır” dedi. Barzani ayrıca, “Başbakan Mustafa el-Kazimi ile telefon görüşmesi yaptım ve olayın faillerinden hesap sormanın önemini ifade ettim” açıklamasında bulundu. 

Tüm bu gelişmelere paralel olarak Kuzey Irak Terörle Mücadele Servisi, ABD güçlerini hedef alan ancak hedefini şaşıran ve ikisi patlamayan toplam 6 füzenin fırlatılmasından İran yanlısı Haşdi Şabi güçlerini sorumlu tuttu. Kurumdan yapılan açıklamada, “Haşdi Şabi tarafından, Ninova vilayetindeki Şeyh Emir Köyü yakınlarından altı adet füze fırlatıldı. Füzeler, ABD askerlerinin konuşlandığı Erbil Uluslararası Havalimanı’nda koalisyon güçleri üssünü hedef aldı” denildi.

Öte yandan, Irak Ordusu’ndan da bir açılama geldi. Yapılan açıklamada, füzelerin fırlatıldığı bölgedeki sorumlu komutanın işine son verildiği ve hakkında soruşturma açıldığı duyuruldu. Ordu, herhangi bir can kaybının yaşanmadığı saldırıdan “terörist bir grubu” sorumlu tuttu.

Ordu tarafından yapılan açıklamada, saldırıda kullanılan füzelerin bir aracın arkasına yerleştirilen mekanizmayla fırlatıldığı ve fırlatma eyleminin kuzeydeki Ninova vilayetinden yapıldığı açıklandı. Ayrıca, füzelerin fırlatıldığı alandan sorumlu olan kuvvet komutanının tutuklanması için bir emir çıkarıldığı ve komutan hakkında acil bir soruşturma başlatıldığı ifade edildi.