Merkez Bankası’ndan dolara 4 müdahale; Erdoğan, banka müdürleriyle görüşecek

Doların 14 TL’yi aşmasından sonra Merkez Bankası’ndan piyasaya dördüncü kez müdahale geldi. Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı ve kamu bankaları genel müdürleriyle görüşeceği bildirildi.

Merkez Bankası, doların 14 TL’yi aşıp 14,63’le rekor kırmasının ardından piyasaya dördüncü müdahalesini yaptı. Merkez Bankası, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini duyurdu.

TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir.”

Bloomberg HT: Erdoğan, TCMB Başkanı ve kamu bankaları genel müdürleriyle görüşecek

Bloomberg HT kaynaklarının aktardığına göre Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve kamu bankaları genel müdürleriyle bir görüşme yapacak.

Dolar bugün sabah saatlerinde yükselişe geçerek tarihi zirvesini 14,60 liraya çıkardı.

Dolar kurundaki söz konusu yükselişin ardından TCMB, döviz satışıyla piyasaya müdahalede bulundu.

Müdahalenin ardından dolar kuru 14,26 seviyelerine kadar çekildi.

Gelişmelerin ardından Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar, Erdoğan’ın TCMB Başkanı Kavcıoğlu ve kamu bankalarının genel müdürleriyle görüşme gerçekleştirileceğini belirtti.

Son iki haftada dördüncü müdahale

Merkez Bankası piyasaya ilk müdahalesini 1 Aralık tarihinde yapmıştı. Kaynaklar, Merkez’in ilk müdahalesinde 1 milyar dolar sattığını öne sürmüştü. İlk müdahalede dolar 13,80’den 12,40’lara gerilemişti.

İkinci müdahale ise 3 Aralık tarihinde yapılmıştı. İkinci müdahalede satılan döviz miktarı ise 300 milyon dolar olurken, dolar 13,87’den 13,57’ye düşmüştü.

10 Aralık tarihinde de üçüncü müdahale geldi. Müdahaleyle birlikte dolar 13,95’ten 13,79’a kadar geriledikten kısa süre sonra tekrar toplanarak 13,90’lı seviyelere gelmişti.

Bugün bir kez daha müdahale yapan Merkez Bankası, böylelikle son iki haftada piyasaya dört kez müdahale etmiş oldu.