Merkez Bankası, dövizde zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  (TCMB), dövizde zorunlu karşılık oranlarını artırdı. Zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık artırıma gidildi.

Zorunlu karşılık oranları vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için yüzde 23’e, 1 yıl ve üzeri döviz hesaplarında ise yüzde 17’ye yükseldi.

Bankadan yapılan açıklamada, zorunlu karşılık düzenlemesi ile Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 13,9 milyar lira, döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,4 milyar dolar artmasının beklendiği bildirildi.

Açıklamada, fiyat istikrarı sağlamak hedefiyle, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gidildiği ifade edildi:

“Ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanının sonlandırılacağı da ilan edilmişti. Bu çerçevede, söz konusu imkan 1 Ekim 2021 tesis tarihinde yüzde 10’dan sıfıra düşürülerek sonlandırılacak olup, aynı tarihte yürürlüğe girmek üzere yabancı para mevduat ve katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla birlikte, 1 Ekim 2021 itibarıyla Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 13,9 milyar lira, döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,4 milyar dolar karşılığı tutarında artması beklenmektedir.”