Merkel’e çağrı: Türkiye ziyaretinizde tutuklu HDP’lilerle de görüşün

Almanya’da muhalefet partileri Başbakan Angela Merkel’den bugün gerçekleşecek Türkiye ziyaretinde tutuklu HDP’lilerin durumunu da gündeme getirmesini istedi.

Almanya Şansölyesi Merkel yurt dışına gerçekleştirdiği veda ziyaretleri kapsamında bugün İstanbul’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelecek.

Bu ziyaret Almanya’da “Türkiye’deki insan hakları ihlalleri” bağlamında gündeme oturmuş durumda.

Sol Parti Eş Genel Başkanı Susanne Hennig-Wellsow, tutuklu HDP’li siyasetçileri kast ederek “Angela Merkel’in görev süresinin sonunda nihayet bir kez olsun açık ve seçik bir biçimde Türkiye’de soruşturmalara maruz kalan demokratik muhalefet için çaba göstermesini çok arzu ediyorum” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Hennig-Wellsow, Merkel’in ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasında “yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarının serbest bırakılması için çaba göstermesini” de istedi.

Yeşiller Milletvekili Cem Özdemir de Merkel’den temaslarında net ifadeler kullanmasını istedi. Merkel’in “Erdoğan’ın otoriter hükümdar şovunun” bir parçası olmaması gerektiğini söyleyen Özdemir Almanya Başbakanı’nın “Erdoğan’ın zindanlarında çürüyen insanların serbest bırakılmasını talep etmesi gerektiğini belirtti.

Tutuklanan Kürt vatandaşın durumuna dikkat çekildi

Özdemir Bochumlu Mahmut Güneş gibi Alman vatandaşlarının da cezaevinde olduğunu söyledi. Almanya’da gastronomi alanında faaliyet gösteren bir Kürt olan Mahmut Güneş, sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle Salı günü Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada iki yıl on ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Güneş, Ağustos ayı başında Kayseri’de gözaltına alınarak, tutuklanmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarının sayısı 10’dan fazla.

2005 yılında Başbakan olan Angela Merkel, Almanya’da 26 Eylül 2021’de yapılan genel seçimlerde görev süresi dolduğu için aday olmamıştı.