Merkel’den Macron’a NATO tepkisi: Macron’un sözleri yersiz bir sözlü saldırı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” iddiasını “yersiz bir sözlü saldırı” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

Macron’un Economist’e verdiği söyleşide “Benim için şu anda yaşadığımız, NATO’nun beyin ölümüdür” ifadelerini kullanmasına tepki gösteren Angela Merkel, “Transatlantik ortaklık bizim için vazgeçilmez” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada Merkel, Macron’un sözlerini “yersiz bir sözlü saldırı” olarak nitelendirerek, “Bu bakış açısı kesinlikle benimkini yansıtmıyor” diye konuştu.

Fransız Cumhurbaşkanının çok sert ifadeler kullandığını ifade eden Merkel, her zaman Avrupa’nın kendi güvenliği için daha çok sorumluluk üstlenmesi gerektiğini savunduğunu ancak müttefikler arasında görüş ayrılıkları olsa da NATO’nun kilit önem taşıdığını söyledi.

“Transatlantik ortaklık bizim izin vazgeçilmez” diyen ve NATO’nun Almanya’nın güvenliğinin temelini oluşturduğunu belirten Merkel, “NATO bizim güvenlik ittifakımız” dedi.

MACRON: NATO BEYİN ÖLÜMÜ YAŞIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Economist dergisine verdiği röportajda “NATO’nun beyin ölümü yaşadığını” ifade etmişti.

“Şu anda yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür” diyen Macron, bunun sebebi olarak ise “ABD ile Avrupa arasındaki koordinasyon eksikliğini” ve “bir başka NATO müttefiki Türkiye’nin Suriye’deki saldırgan eylemlerini” göstermişti.

Macron, “Herhangi bir karar alma sürecinde ABD ile Avrupa arasında koordinasyon yok. Çıkarlarımızın tehlikede olduğu bir alanda ise, bir başka NATO müttefiki olan Türkiye’nin koordine edilmemiş saldırgan eylemleri var” ifadelerini kullanmıştı.