Meclis Başkanı Şentop: AYM kararı Berberoğlu hakkındaki kesin hükmü kaldırmadı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, CHP’li Enis Berberoğlu’nun yeniden Meclis’e dönmesi yönündeki tartışmalara ilişkin konuştu.

Şentop, Berberoğlu hakkındaki AYM kararının kesin hükmü kaldırmadığını ve ancak kesin hüküm kaldırılırsa değerlendirme yapılabileceğini ifade etti.

AYM kararı dikkatle okunduğunda kesin hükmü iptal ettiğine dair hüküm yok. Zaten böyle bir karar veremez. Verdiği ihlal kararı neticesinde AYM’nin kuruluş ve yargılama usüllerine dair kanunun 50. maddesinin 2. fıkrasına göre yeniden yargılama kararı veriyor ve ilk derece mahkemesine bu kararını gönderiyor. İlk derece mahkemesinin bu konuda vereceği karar önemli. Bizim baktığımız şey kesin hükmün hukuki varlığı ile ilgili durumdur. AYM’nin kararı bunu henüz ortadan kaldırmamıştır. Kesin hükmün ortadan kalktığı durumda bunu yeniden değerlendireceğiz.

TBMM, Türkiye’deki bütün kurumlarda olduğu gibi Anayasa, iç tüzük ve kanunlara göre hareket etmektedir. Şüphesiz hukukçu olmayanların diledikleri gibi değerlendirme yapmaları mümkündür. İfade hürriyeti vardır. İfade hürriyeti yalnızca doğru ifade yapma hürriyeti değildir. Yanlış değerlendirmeler, tamamen saçma değerlendirmeler de ifade hürriyeti kapsamındadır. Sonuç itibariyle Anayasa, iç tüzük ve kanunlara göre karar vermek zorundayız. Ancak kesin hükmün ortadan kalkması halinde değerlendirme yapılabilir.

“Türkiye’de bundan sonra seçimler zamanında yapılır”

Şentop, kendisine yöneltilen erken seçime ilişkin bir soruya ise, “Erken seçim kararı almanın çok zor olduğu kanaatindeyim. Türkiye’de bundan sonra seçimler zamanında yapılır” cevabını verdi.