Mazlum Kobani’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Erdoğan’ın Kuzey Suriye hakkındaki açıklamalarının “tehlikeli” olduğunu ve bu durumun “demografik değişim” anlamına geldiğini ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Suriye2de oluşturulan “güvenli bölge”ye 1 milyon kişinin yerleştirileceği açıklamasına Mazlum Kobani’den cevap geldi.

Mazlum Kobani, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından Tel Abyad ve Rasulayn’ın işgali için bir milyon insanın gönderileceği yönündeki açıklamaları tehlikeli ve bu demografik değişim anlamına geliyor” dedi.

ABD ve Rusya’ya çağrıda bulunan Kobani, “Bölgenin gerçek sahiplerinin dönüşünü sağlayacak mekanizmanın kurulması için sizi çalışma yapmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dün yaptığı konuşmasında, “444 kilometrelik Tel Abyad’dan Irak sınırına kadar olan bölgede yapılacak konutlarla 1 milyona yakın insanı oralara yerleştireceğiz. Diğerleri için ise aynı şekilde ülkemizde vatandaşlığı varsa çalışanlar olacak bunlardan da o şekilde istifade etmiş olacağız. Öyle bir maalesef kötü propaganda yapıyorlar ki… ‘Bunlar geri gönderilmeyecek, bizim topraklarımızda kalacak’… Yok öyle bir şey ama gönüllülük esasına göre biz bunları göndermek durumundayız” demişti.