Mazlum Kobani, The Times gazetesine konuştu: Biden Rojava’yı terk etmeyeceklerine dair söz verdi

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, The Times gazetesine verdiği demeçte, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye’de kendilerini terk etmeyeceklerine dair söz verdiğini söyledi.

Mazlum Kobani, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin Afganistan’da olanların aksine; güvence vermek ve Biden’ın sözlerini aktarmak için kendisini ziyaret ettiği bilgisini paylaştı.

“Dürüst olalım, Amerika’nın Afganistan’dan çekilmesinden sonra insanlar korktu” diyen Kobani, ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ile de görüştü.

ABD’nin Afganistan’dan çekildiğini duydukları anda, kendi gelecekleri için tedirgin olmaya başladıklarını vurgulayan Kobani, Afganistan’da ortaya çıkan krizle birlikte Amerika’nın hızla kendilerine temsilciler gönderdiğini kaydetti ve ekledi: “Buranın Afganistan gibi olmayacağına dair bize güvence verdiler. Politikanın tamamen farklı olduğunu söylediler.”

ABD, Rojava’da 900’e yakın asker bulunduruyor. Britanya’ya bağlı bir özel harekat birliği de Rojava’da  bulunuyor.

Bu uluslararası güçler, IŞİD’in kalıntılarının ortadan kaldırılmasına yardım etmekle görevlendirilirken, varlıkları Suriye yönetimine ve Türkiye’ye karşı bir başka engel teşkil ediyor.